به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان،محمد جواد محبی  با بیان اینکه رسالت اصلی منطقه ویژه جذب سرمایه‌گذار در زمینه تولید بخصوص صنایع انرژی بر است، و تلاش برای را‌ه‌ندازی سایت توسعه منطقه ویژه خلیج فارس اشاره و اذعان کرد: سایت قدیم این منطقه با مساحتی بالغ بر دو هزار و 100 هکتار  عملیاتی و شرکتهای سرمایه گذار در حال اجرا یا بهره برداری طرح های  مورد نظر می باشند. 

وی ادامه داد: با توجه به تکمیل ظرفیت سایت قدیم، شرکت منطقه ویژه خلیج فارس مطالعاتی را برای گسترش و توسعه منطقه ویژه انجام داد که طبق این مطالعات بنا شد زمینی به مساحت دو هزار و 500 هکتار در شمال و غرب سایت فعلی یعنی قسمت شمال پالایشگاه و دامنه کوهای پولادی، برای ایجاد سایت توسعه در نظر گزفته شود.

محبی اضافه کرد: بعد از اینکه مراحل قانونی شورای عالی مناطق برای احداث این سایت پشت سر گذاشته شد برنامه‌ریزی‌ها برای آماده‌سازی سایت برای سرمایه‌گذاری و فراهم آوردن امکانات گمرکی صورت گرفت، طرح احداث جاده و دیوار پیرامون اولین طرح اجرایی در سایت توسعه منطقه ویژه خلیج فارس بود که هم اکنون حدود 95 درصد این پروژه به اتمام رسیده است. 

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منطقه ویژه خلیج فارس با بیان اینکه بعد از اتمام پروژه دیوارکشی مابقی زیر ساخت‌ها مانند آب، برق و گاز نیز احداث خواهد شد، افزود: قسمتی از آب مورد نیازسرمایه‌گذاران در سایت توسعه، از طریق پروژه انتقال پساب تصفیه شده فاضلاب بندرعباس تامین خواهد شد.

محبی با اشاره به نامگذاری  شعار سال «جهش تولید»، اظهار داشت : این منطقه سعی دارد تا با فراهم ساختن هرچه بهتر و بیشتر زیرساخت‌ها شرایط را برای تحقق این امر تسهیل کند؛ اولین قدم برای جهش تولید در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس فراهم آوردن بستر مناسب جهت سرمایه‌گذاری است که این بستر در ابتدا از زمین شروع خواهد شد. 

وی ادامه داد: در همین راستا برنامه‌هایی برای تسطیح زمین در سایت توسعه منطقه ویژه در حال پیگیری است که تسطیح حدود 500 هکتار از ازاضی سایت و ایجاد پل دسترسی میان سایت قدیم و سایت جدید، از جمله اقدامات این منطقه ویژه  همگام با جهش تولید و در جهت ایجاد بستر مناسب برای تسهیل امورات شرکت‌های تولیدی و جذب سرمایه‌گذاران جدید است.

محبی گفت: برنامه‌های منطقه ویژه اقتصای خلیج فارس برای تحقق شعار جهش تولید تنها مختص سایت توسعه نیست و منطقه ویژه خلیج فارس در نظر دارد در بخش‌های سایت قدیم با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شده است زیر ساخت‎‌های کارخانجات فعلی را افزایش دهد تا این واحدهای تولیدی از نهایت پتانسیل‌ و ظرفیت خود برای افزایش تولید استفاده کنند.

وی ادامه داد: در همین راستا طرح ارتقا  سیستم بهره‌برداری شامل اسکله و واگن‌برگردان‌ها را مد نظر قرار داده‌ایم که این سیستم باید نوسازی و بهسازی شود، اسناد مناقصه این اقدامات آماده است و در حال پیگیری برای اجرا و احداث این طرح‌ها در سال جاری هستیم. 

محبی اضافه کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده در دراز مدت تولید فولاد در منطقه ویژه بالغ بر 10 میلیون  تن خواهد رسید  و برای رسیدن به امر مهم  گسترش، توسعه و بهسازی اسکله منطقه ویژه خلیج فارس در جهت اجرای این هدف صورت می‌گیرد،. معاون برنامه‌ریزی و توسعه منطقه ویژه ادامه داد: پروژه توسعه پست اسکله در منطقه ویژه ظرفیت فعلی 12 میلیون تن را تا  6 میلیون تن افزایش  می بابد که در مجموع با گسترش این ظرفیت واردات  و صادرات به 18 میلیون تن خواهد رسید؛ 

وی تشریح کرد:  تمام نقل و  انتقالات را از کامیونی به ریلی تغییر دهیم؛ در همین راستا طبق برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شده است ظرفیت واگن برگردان‌ها از 6 تن به 12 میلیون تن خواهد رسید که این امر پتانسیل بسیاری خوبی برای تخلیه واگن‌ها به  مقصد بندرعباس ایجاد خواهد. مجموعه پروژه واگن برگردان و گسترش اسکله بالغ بر 600 میلیارد تومان تعیین اعتبار شده‌اند و بنا شده تا این پروژه‌ها با همکاری بخش خصوصی به بهره‌برداری برسد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: