به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان،علی رضا محمدی کرجی‌ران اظهارداشت: در مجموع ۱۵ میلیون تن انواع مواد نفتی طی ۶ ماهه نخست سال جاری در بندر شهید رجایی تخلیه و بارگیری شده که در این راستا رشد ۶ درصدی صورت پذیرفته که از این تعداد  ۷ میلیون ۸۷۰ هزار تن انواع مواد نفتی از بندر خلیج فارس صادر و مابقی وارد این بندر شده است.

وی ادارمه داد: در مدت یاد شده ۶۱۰ فروند نفتکش در اسکله های مختلف این بندر پهلو داده شده است .

مدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان به ظرفیتهای ایجاد شده در بندر خلیج فارس بعنوان مجموعه نفتی منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی که در حال فعالیت است اشاره ای داشت و گفت: این بندر با هدف افزایش و ارتقاء سهم کشور از بازار بانگرینگ، صادرات و واردات و ترانزیت  فرآوردهای نفتی احداث شده است .

محمدی کرجی ران خاطر نشان کرد: طرح های توسعه ای برای  تقویت فعالیت های در این بندر نفتی چه با مشارکت سازمان و چه از  طریق جذب سرمایه گذار بخش خصوصی  در حال انجام است که می توان به احداث سه پست اسکله نفتی جدید بعنوان طرح های مهم توسعه ای سازمان بنادر و دریانوردی (طرح سال جهش تولید ) و همچنین مهندسی و اجرای عملیات ایررایزینگ به عنوان روشی نوین به منظور نصب سقف های فوق سنگین مخازن فرآورده های نفتی اشاره کرد که این فناوری  نیز توسط متخصصان ایرانی  در این بندر به اجرا در آمده است .

وی اضافه کرد: بنا داریم این روش را  برای تمامی مخازن بزرگ در حال ساخت در پایانه نفتی بندر خلیج فارس به اجرا درآوریم.

این مقام مسئول ضمن تبیین موقعیت راهبردی منطقه خلیج فارس و ضرورت ایجاد زیرساخت برای پشتیبانی از تولیدات  فرآورده های نفتی پالایشگاه های کشور تاکید کرد و گفت: می توان با فراهم آوردن بستر لازم برای توسعه فعالیت های تجاری و ترانزیتی با کشورهای هدف علاوه بر افزایش سهم ایران از صنعت بانکرینگ در منطقه، نقش موثری در آبادانی و رونق معیشت ساحل نشینان ایفا نماییم.

شایان ذکر است، سوخت‌رسانی با کشتی‌ها و شناورهای کوچک و بزرگ در دریا و یا اسکله را بانکرینگ می‌گویند. تامین آب و آذوقه، ارائه خدمات فنی و مهندسی، پزشکی و بهداشتی، امکان اسکان خدمه اسکان و تعویض خدمه کشتی، جمع آوری پسماندهای نفتی و زباله‌های کشتی و غیره از جمله خدمات جانبی صنعت بانکرینگ هستند که هر یک می‌توانند زمینه ساز  درآمدزایی های بالایی برای  بزرگترین بندر بازرگانی ایران باشند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: