به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان، جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم استان هرمزگان با موضوع بررسی طرح ارتقای ایمنی و پیشگیری از حوادث ناشی از کار و جمع آوری معتادین متجاهر به ریاست علی صالحی رییس کل دادگستری استان و با حضور دیگر اعضا برگزار شد.

رییس کل دادگستری استان هرمزگان در جریان این جلسه، بر لزوم ساماندهی فوری معتادان متجاهر تأکید کرد و خاطر نشان ساخت: جمع آوری معتادین از دو جنبه حائز اهمیت است، چرا که از یک سو، وظیفه‌ای انسانی است و ضرورت دارد به عنوان یک همنوع کرامت انسانی آن‌ها را در نظر بگیریم و از سوی دیگر نیز رسیدگی به شرایط نابسامان معتادان و نحوه گذران زندگی آن‌ها مسئولیتی شرعی و قانونی را برای متولیان امر به همراه دارد.

علی صالحی در ادامه درصد قابل توجهی از وقوع جرائم خرد را ناشی از عدم ساماندهی معتادین متجاهر عنوان کرد که علاوه بر نازیبا جلوه دادن چهره شهر موجب تأثیر منفی در جذب گردشگر نیز شده و امنیت روانی مردم را دچار اختلال کرده است.

عالی‌ترین مقام قضایی استان هرمزگان یادآور شد: ناهماهنگی بین دستگاه‌های مسئول در این حوزه مشهود است و لازم است با برنامه ریزی مناسب، کار ساماندهی معتادین متجاهر آغاز شود و تمام ظرفیت دستگاه‌ها در جهت شناسایی این افراد و محلات و مناطق تجمع آن‌ها به کار گرفته شود.

صالحی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص ضرورت توجه به ارتقای ایمنی و پیشگیری از حوادث ناشی از کار نیز ابراز داشت: عدم رعایت ایمنی کار باعث شده است دولت و مردم سالیانه خسارت‌های هنگفتی را متحمل شوند و در این راستا، تهیه برنامه مدون و کاربردی به منظور کاهش آسیب‌های محیط کار امری ضروری است.

وی همچنین تصریح کرد: انعقاد تفاهم نامه همکاری میان دستگاه‌های اجرایی مؤثر در حوزه ایمنی محیط‌های کار و کارگری نقشه راهی برای افزایش نظارت‌ها بر پایه آموزش و فرهنگ سازی به صورت تخصصی و فنی خواهد بود.

صالحی همچنین بر تشکیل شعبه ویژه رسیدگی به پرونده‌های حوادث کار تأکید کرد و در پاسخ به درخواست رییس سازمان نظام مهندسی استان مبنی بر استقرار نظام مهندسی ساختمان در جزیره کیش که عدم استقرار آن تاکنون، مانع از اجرای نقش نظارتی این سازمان شده است، نیز اظهار داشت: لازم است نظام مهندسی ساختمان در جزیره کیش اسقرار داشته باشد، چرا که یکی از وظایف این سازمان نظارت‌های قانونی در حیطه وظایفی است که برای آن تعریف شده است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: