به گزارش برنا در هرمزگان، در مراسم تکریم و معارفه مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان مهدی کرباسیان با بیان اینکه از برنامه های فولاد هرمزگان در توسعه و افزایش تولید استقبال می کنیم، گفت: دسترسی به آبهای آزاد، دسترسی آسان به منابع انرژی، ، نزدیکی به معادن و امکانات صادرات آسان و سرمایه گذاری مناسب از مزیت هایی است که هرمزگان را از سایر استان ها در این زمینه متمایز کرده است و بهترین منطقه برای توسعه صنعت فولاد است .

وی با بیان اینکه فولاد هرمزگان یکی از  صنایع تولیدی نمونه در کشور است که برای راه اندازی و رسیدن به تولید مناسب زحمات زیادی کشیده شده است گفت: سرعت و کیفیت فعالیت های فولادهرمزگان بسیار خوب بوده است که امیدواریم این صنعت، هرمزگان را به مرکز توسعه و قطب فولاد کشور تبدیل کند.

وی یکی از شاخص های توسعه یافتگی کشورها را تولید فولاد دانست  که در حال حاضر ایران در رتبه چهاردهم جهان به لحاظ میزان تولید قرار دارد.

وی ادامه داد: براساس بررسی که شرکت ملی فولادانجام داده است و با مشورت از صاحب نظران و با فعالیت های فنی مشاوران صورت گرفته است، تولید 55 میلیون فولاد درافق 1404 در کشور قابل دستیابی و عملی است .

وی در بخش دیگری ازسخنان خودگفت: متاسفانه رکودی که در دنیا به وجود آمده است قیمت ها را به شدت تحت تاثیر و  کاهش یافته است وهمچنین  رقابت غیر منطقی که چین در تولید فولاد شروع کرده است موجب شده بازی بهم بخورد.

وی ابراز امیدواری کرد : با گشایشی که در امور بین المللی و تعاملی که باجهان صورت می گیرد طرح های توسعه ای با سرعت بیشتری انجام گردد.

وی خاطرنشان کرد: در جهان به دنبال کارخانجات 20 میلیون تنی هستند، که متاسفانه در کشور بحث 300 هزارتن و 500 هزار تن است که به وزارت خانه فشار می آورند برای گرفتن مجوز در صورتی که این موضوع غیر کارشناسی و توجیه اقتصادی ندارد.

وی ادامه داد: یک واحد تولیدی باید روی پای خود ایستاده و با قیمت های جهانی توان رقابت داشته باشد چراکه دنیا از نظر اقتصادی بازار عرضه و تقاضاست و بازار کیفیت بالا و قیمت پایین را می پسندد.

وی ضمن قدردانی از مدیران و کارکنان شرکت فولاد هرمزگان از متخصصان و کارکنان این شرکت خواست در راستای اعتلای نظام مقدس جمهوری اسلامی و سربلندی کشور الگویی برای سایر صنایع تولیدی باشند.

در گروه فولادمبارکه، توسعه فولادبه سمت فولادهرمزگان است

رئیس هیات مدیره شرکت فولادهرمزگان و مدیرعامل شرکت فولادمبارکه گفت: فولادهرمزگان با توجه به موقعیت جغرافیایی منحصربفرد مانند مجاورت آبهای آزاد، منابع عظیم گاز، بندر شهیدرجایی، نزدیکی با شبکه سراسری راه آهن و ذخایر عظیم معدنی، مناسبترین منطقه برای توسعه صنعت فولاد است و گروه فولادمبارکه توسعه های اصلی خود را در فولادهرمزگان دنبال می کند.

دکتر بهرام سبحانی افزود: فولادهرمزگان از تمام حمایت های دانش فنی، تجهیزاتی و مالی فولادمبارکه برخوردار است و با همت مدیران و کارکنان پرتلاش و جوان در شرایط سخت آب و هوایی توانسته بیش از حد انتظار عمل کند، به طوریکه در سال سوم تولید خود به 90 درصد ظرفیت رسیده است.

وی تصریح نمود: در حال حاضر ظرفیت این شرکت یک میلیون و 650 هزار تن آهن اسفنجی و 1.5 میلیون تن تختال در سال است و برنامه توسعه برای افزایش این تولید به 3 میلیون تن در سال و ایجاد گندوله سازی و خط نورد می باشد.

وی بیان داشت: براساس برنامه تولید 55 میلیون تن تولید کشور 22 میلیون تن سهم گروه فولادمبارکه است که در راستای عملیاتی شدن این برنامه، ظرفیت فولادهرمزگان در گام بعدی افزایش تا 6 میلیون تن می باشد.

وی گفت: با توجه به ماموریت جدید مهندس مرتضی آقاجانی در یک شرکت بین المللی، مهندس امیرمسعود هراتیان با توجه به ویژگیهای ممتاز و ارزشمندی که دارند به عنوان مدیرعامل این شرکت برگزیده شد تا در دوران پس از ساخت و راه اندازی و بهره برداری، مسیر جدید و محکمتری برای فولادهرمزگان ترسیم و اجرا نماید.

وی از مهندس آقاجانی به دلیل زحمات فروان و مدیریت موفقی که در شرایط سخت راه اندازی و بهره برداری متحمل شد، قدردانی کرد.

مهندس مرتضی آقاجانی مدیرعامل قبلی فولادهرمزگان نیز در سخنانی ضمن بیان تجربه و خاطرات دوران مدیریت در این شرکت گفت: برای سربلندی و پیشرفت فولادهرمزگان بازهم تلاش خواهم کرد.

وی افزود: در فولادمبارکه آنچه را که یاد گرفته بودیم با ورود به فولاد هرمزگان سعی کردیم  به بهترین وجه  بکار بگیریم  و نتیجه این شد که با همکاری همه همکاران و حمایت های فولاد مبارکه پیشرفت ها خوبی در فولاد هرمزگان به دست آمد.

مرتضی آقاجانی افزود: در فولاد هرمزگان سعی کردیم حفظ امانت کرده و باعث رشد شرکت شویم که جا دارد از همراهی مسئولین استانی، نماینده ولی فقیه و امام جمعه، نمایندگان استان، مردم شریف هرمزگان و همچنین تلاش های همه کارکنان در همه واحدها قدر دانی نمایم.

 

سه هدف اصلی: توسعه منایع انسانی، بهره وری، تولید محصولات کیفی به همراه اجرای طرح های توسعه

در ادامه مهندس امیر مسعود هراتیان مدیرعامل فولاد هرمزگان گفت: بحث راه اندازی و ساخت یک کارخانه تولیدی به بزرگی و عظمت فولاد هرمزگان کار بسیار بزرگ و ستودنی است که در زمان مدیریت مهندس آقاجانی و مهندس خیاط به خوبی انجام شده است.

وی افزود: سه ماموریت مهم در فولادهرمزگان در دستور کار داریم که اولین هدف توسعه منابع انسانی در شرکت است که اعتقاد داریم نیروی انسانی مهمترین سرمایه شرکت است و با توجه به اینکه که اکثر  کارکنان بومی استان هستند تلاش بر رشد وتعالی نیروی انسانی ماندگار است.

وی خاطر نشان کرد: دومین هدفی را که دنبال می کنیم بهره وری در تولید است که سعی داریم تولید به سمت بهره وری هدایت شود و هزینه ها به درستی مدیریت شود.

هراتیان ادامه داد: در ماه گذشته به تولید 102 هزارتن در ماه رسیده ایم  که نشان از همکاری خوب کارکنان دارد.

مدیرعامل شرکت فولادهرمزگان اظهارداشت: برنامه سومی که دنبال می کنیم توسعه بازار با تولید محصولات کیفی تر با ابعاد و متفات تر است که بتوانیم بازار را در اختیار بگیریم و امیدوارم با کمک مسئولان کشوری و استانی و حمایت فولاد مبارکه این اهداف محقق شود.

هراتیان در ادامه به طرح های توسعه ای شرکت فولاد هرمزگان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ما وسط خط تولید فولاد را داریم که تلاش بر این است در ابتدا گندله سازی با ظرفیت 5/2 احداث شود و در فازهای بعدی به  5 میلیون تن افزایش یابد . همچنین ایجاد یک کارخانه نورد را خواهیم داشت که از خام فروشی جلوگیری و محصول تبدیل به ورق گردد که ارزش افزوده بیشتری را برای  شرکت داشته باشد.

در پایان ضمن قدردانی از زحمات 4 ساله مهندس مرتضی آقاجانی، مهندس امیرمسعود هراتیان به عنوان مدیرعامل جدید فولادهرمزگان معرفی شد.