به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان، دکتر جاسم جادری در هفتمین نشست شورای اداری استان هرمزگان با بیان اینکه بیشترین میزان ساحل در کشور به استان هرمزگان اختصاص دارد، عنوان کرد: حراست از این سواحل زیبا کار آسانی نیست و نیروهای نظامی و امنیتی و انتظامی برای حراست از آن تلاش می کنند و هرمزگان در زمره استان های درجه یک امنیتی کشور قرار دارد که به دلیل همگرایی اعضای شورای تامین و مدیران اجرایی استان و وحدت اقوام و مذاهب مختلف، هرمزگان از جمله امن ترین استان های کشور است.

وی ادامه داد: هیچ گونه مشکل امنیتی در استان هرمزگان نداریم و مردم و اقوام و مذاهب مختلف با دولت و نظام همراه هستند و حضور مردم این استان در همه زمینه ها از جمله راهپیمایی ها و مراسمات مختلف چشمگیر و بی نظیر است.

استاندار هرمزگان افزود: برادران اهل سنت همراهی بسیار خوبی  در هرمزگان دارند و به دلیل سیاست دولت تدبیر و امید برای به کارگیری ظرفیت اقوام و مذاهب این همراهی بیشتر شده و در این استان دو فرماندار و بیش از 10 بخشدار و همین تعداد معاون فرماندار، در کنار رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان از نیروهای کارآمد اهل سنت منصوب شده اند.

جادری با اشاره به وجود دو منطقه آزاد قشم و کیش در هرمزگان، تصریح کرد: همچنین قرار است دو منطقه آزاد دیگر یکی در شرق هرمزگان و در جاسک و دیگری در پارسیان (گاوبندی) در غرب هرمزگان ایجاد شود.

وی با اشاره به وجود پنج منطقه ویژه اقتصادی در هرمزگان، خاطرنشان کرد: وجود هفت فرودگاه و 14 جزیره و بنادر بزرگ شهید رجایی و شهید باهنر که بیش از 70 درصد واردات و صادرات کشور را انجام می دهند از جمله دیگر ظرفیت های این استان است که این همه ظرفیت در کنار شیلات و معادن بزرگ و متنوع می تواند زمینه ساز رشد و توسعه این استان باشد.

نماینده عالی دولت در استان هرمزگان با بیان اینکه هرمزگان به عنوان یکی از پنج استان پایلوت کشور برای اجرای توسعه پایدار مبتنی بر اقتصاد مقاومتی توسط وزارت کشور انتخاب شده است و باید برنامه درآمد هزینه استان را تدوین و اجرا کنیم، اظهار داشت: میزان درآمد گمرکات هرمزگان در سال گذشته بالغ بر هشت هزار میلیارد تومان بود و دو هزار میلیارد تومان نیز از محل عوارض ارزش افزوده به حساب خزانه واریز کردیم که هزار میلیارد تومان بیش از تکلیف قانونی استان بوده که باید 50 درصد مازاد درآمد به استان باز می گشت که سال گذشته تنها شش درصد این مازاد درآمد تخصیص یافت.

جادری اضافه کرد: همچنین با هماهنگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز توانسته ایم بیش از 83 درصد قاچاق سوخت در هرمزگان را کنترل و در این زمینه رتبه اول کشور را کسب کنیم و همچنین در مبارزه با مواد مخدر نیز رتبه دوم کشور را به دست آوردیم.

وی گفت: در اثر تدابیر به کار گرفته شده و نظارت بر جایگاه های عرضه سوخت با پایش صورت گرفته، روزانه بیش از یک میلیون لیتر صرفه جویی در مصرف سوخت داشته ایم و بیش از شش هزار کارت سوخت که از استان های مختلف به این استان سرازیر شده بود نیز ضبط شد و ورود هرگونه فرآورده نفتی به هرمزگان را نیز ممنوع کردیم.

استاندار هرمزگان با بیان اینکه در امر مبارزه با قاچاق به دلیل اراده و حمایت خوب موفق شدیم کنترل خوبی ایجاد کنیم و رتبه خوبی هم به دست آوریم، اظهار داشت: تنها در یک عملیات بزرگ نیروهای انتظامی بیش از 34 شناور در حال قاچاق را توقیف و بیش از دو میلیون لیتر سوخت قاچاق را کشف کردند.

جادری بیان داشت: اکثر ساحل نشینان استان به اشتغال و درآمد نیاز دارند که به جز صیادی ناچیز که مجوز یک فقره صید آن باید از سازمان شیلات کشور در مرکز صادر شود یا تجارت کالا کار دیگری ندارند و باید شرایطی را فراهم کنیم که مردم مجبور نباشند به سمت قاچاق روی بیاورند.

وی افزود: با طرح های خوبی که پس از سفردکتر روحانی رئیس جمهوری به استان هرمزگان مصوب شده، هم اکنون طرح دو منطقه آزاد در جاسک و پارسیان در دست اقدام است که در هرکدام از آنها 14 پروژه ملی از جمله بنادر، پتروشیمی، فولاد و آلومینیوم و صنایع بزرگ در حال مطالعه است که در شرق و غرب این استان تحولات بزرگی ایجاد می کند.

نماینده عالی دولت در استان هرمزگان با اشاره به بهره برداری از 663 پروژه با اعتبار 794 میلیارد تومان در هفته دولت سال جاری در هرمزگان، عنوان کرد: البته باید بیش از این ها کار انجام دهیم که به دلیل کمبود اعتبارات و نقدینگی و همچنین بدهی بالا به پیمانکاران مشکلاتی داشته ایم.

جادری ادامه داد: پس از تصویب قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و تدوین آئین نامه های آن توسط دولت، توانسته ایم بسیاری از پروژه های غیرفعال در استان را فعال کنیم و جو آرام و همراه با اعتمادی در استان ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه هرمزگان در زمینه های مختلف دارای ظرفیت ها و امکانات بسیار زیادی است که مغفول واقع شده است، تصریح کرد: در این میان اقدامات خوبی برای جذب سرمایه گذاری صورت گرفته و در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس که به یک کارگاه صنعتی بزرگ با 13 هزار نفر شاغل تبدیل شده، میزان سرمایه گذاری به مرز 9 میلیارد دلار رسیده است و علاوه بر آن بیش از پنج میلیارد دلار پروژه در حال مطالعه و همچنین 3.5 میلیارد دلار پروژه سرمایه گذاری در دست اقدام در استان هرمزگان داریم.

استاندار هرمزگان خاطرنشان کرد: همچنین پس از 37 سال توانستیم گمرک بندر کوهستک در شهرستان سیریک را فعال کنیم که موجب تجارت و کسب و کار مردم می شود و با راه اندازی بازارچه های مرزی، مردم درآمد و شغل مناسبی خواهند داشت.

جادری در ادامه سخنان خود به وجود مشکل بحران آب در هرمزگان اشاره کرد و بیان داشت: برای رفع این مشکل بسیاری از اعتبارات استان را به سمت تامین آب هدایت کرده ایم و هم اکنون 450 لیتر در ثانیه برای مصرف آب شرب بندرعباس و مناطق اطراف آن کم داریم.

وی با اشاره به اختصاص اعتبار 50 میلیارد تومانی برای مبارزه با بحران آب در هرمزگان، اظهار داشت: میزان تخصیص این اعتبار 33 درصد و نقدینگی آن نیز 14 درصد بوده و درخواست تخصیص کامل آن را داریم تا بدون دغدغه از این بحران بگذریم.

نماینده عالی دولت در استان هرمزگان یادآور شد: دوره خشکسالی 30 ساله شروع شده و شدت خشکسالی و عدم بارش باران نیز بیشتر خواهد شد و این در حالی است که هرمزگان رتبه 31 کشور در میزان بارندگی را دارد.

جادری تصریح کرد: تا کنون 12 حلقه چاه حفر و تجهیز شده تا فشار برداشت آب از سد استقلال میناب را کم کنیم و بیشتر فشار را به سد شمیل و نیان منتقل کرده ایم.

شایان ذکر است؛ در این نشست از مدیرکل اقتصاد و دارایی هرمزگان به دلیل کسب رتبه نخست این اداره کل در شاخص های عمومی و اختصاصی در جشنواره شهید رجایی هرمزگان با حضور حجت الاسلام سید محمد حسن ابوترابی فرد نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی قدردانی شد.