به گزارش خبرگزاری برنا در رودان؛ رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در این مراسم با اشارهبه آیه شریفه سوره مبارکه"ص" که می فرماید:ای داوود شما را جانشین خود در زمین قراردادیم تا میان مردم براساس حق قضاوت کنی، گفت:یکی از مهمترین وظایف قوه قضاییه قضاوت براساس حق است.

حجت السلام والمسلمین اکبری ادامه داد:برای اینکه این وظیفه خطیر را بخوبی انجام دهیم باید حق را خوب بشناسیم که مراحل تشخیص حق در زمانی که حق و باطل مشترک باشند بسیار سخت و سنگین است.

به گفته وی عدل از دیدگاه بزرگان دین همان رعایت قانون است.

وی خطاب به قضات گفت:وقتی که میان مردم قضاوت می کنید بایستی احکامتان عادلانه باشد.و قضاوت باید براساس قوانین موضوعه در زمان ولایت فقیه باشد.

رئیس شورای قضایی هرمزگان یادآور شد:انتظاری که جامعه از دستگاه قضایی دارد این است که قضاوت براساس حق و عادلانه باشد و هر کسی براساس جرمی که مرتکب شده محاکمه شود.

وی با اشاره به اینکه رعایت انصاف و مروت در قضاوت از تاکیدات دین مبین اسلام است،گفت:قاضی و دستگاه قضایی بایستی در محاکمه افراد رعایت انصاف را مدنظر داشته باشند تا حقی از کسی تضییع نشود و خدای ناکرده در حق کسی ظلم روا نشود.

 مقام عالی قضایی استان تصریح کرد:اصلاح تنها وظیفه دستگاه قضایی نیست بلکه مردم و حکومت نیز بایستی در کنار هم در هر مقطعی برای اصلاح جامعه گام بردارند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به همکاران قضایی و اداری گفت:دستگاه قضایی مرجع مراجعات مردم است و همه دعاوی و اختلافات در این دستگاه عظیم مطرح می شود لذا انتظار داریم همکاران در مواجهه با مردم همواره تکریم ارباب رجوع را مدنظر داشته باشند و برخوردشان با مردم توام با اخلاق حسنه باشد.

 

رییس کل دادگستری هرمزگان با اشاره به اینکه ما ملزم به رعایت حفظ حقوق شهروندی مردم هستیم،تاکید کرد:حفظ حقوق شهروندی، جز مطالبات بحق مردم است وما ملزم به رعایت آن هستیم.

وی خاطرنشان کرد:طی دو سالی که بعنوان خادم مردم در استان مشغول انجام وظیفه ام انصافا همکاران بنده در حوزه قضایی رودان جز بهترین قضات استان و همچنین کشوربوده اند که این نیز از نجابت مردم رودان است.

حجت السلام والمسلمین اکبری با اشاره به تأثیرات نامطلوب پدیده شوم مواد مخدر بر حوزه های مختلف فرهنگ ، اقتصاد و سلامت جامعه اظهار داشت: امروزه موضوع مواد مخدر صرفاً یک پدیدۀ سوء اجتماعی نیست بلکه اغراض شوم دشمنان برای مبارزه با نظام در آن مشهود است و معاندان  از آن بعنوان ابزاری در جهت ایجاد اخلال و ایراد صدمه به مردم جامعه و نظام اسلامی استفاده میکنند ولذا باید در مواجهه با تولیدکنندگان و توزیع کنندگان مواد مخدر علی الخصوص مواد مخدر صنعتی هیچگونه مسامحه و اغماضی اعمال نگردد و مبارزه با آنان با شدت روز افزونی در اولویت قرار گیرد.

عالی ترین مقام قضایی استان انتصاب اخیر صورت گرفته در سطح مدیریت قضائی شهرستان ها را بخشی از اجرای سیاست کادرسازی و جانشین پروری عنوان و اظهار داشت: در ارتقاء و تعیین مناصب بالاتر یکی از ملاک ها و شاخص های اصلی،میزان خدمت قضات در مناطق کم برخوردار است.

رئیس کل دادگستری هرمزگان ادامه داد: مصمم هستیم که در مقابل هر فتنه گر، هر تجاوزگر و هر کسی که به منافع عمومی تعدّی کند و یا مفسده اقتصادی، فرهنگی و ... به پا کند، تا آنجا که توان داریم بایستیم.

فرماندار رودان نیز خاطرنشان کرد:خوشبختانه در شهرستان رودان از یک شورای تامین هماهنگ و همراه برخورداریم که این امر نتیجه تلاش دستگاه قضایی است.

وی نقش دستگاه قضایی را در ابعاد فردی و اجتماعی بسیار مهم و تعیین کننده برشمرد و اذعان داشت:رییس دادگستری و دادستان رودان علاوه براینکه در کاراز تخصص کافی بهره می بردند تعامل بسیار خوبی با سایر دستگاهها داشتند و همکاری تنگاتنگی نیز با نهادهای امنیتی شهرستان داشتند.

فرماندار شهرستان رودان همچنین با اشاره به تلاش های رییس سابق دادگستری شهرستان رودان گفت: جا دارد از تلاش های کوهزاد که در یک سال ونیمی که من در خدمت مردم شریف رودان بوده ام تقدیر کنم و انصافا زحمات زیادی متقبل شدند و در مسائلی که مربوط به شهرستان بود، همکاری های ارزنده ای داشتند.

فرماندار رودان در ادامه برای نیک طبع رییس جدید دادگستری رودان ، که از نیروهای بومی منطقه می باشد،آرزوی توفیق کرد.

امام جمعه رودان  نیز با ذکر اهمیت و حساسیت قضاوت در اسلام، در بیاناتی استقلال قوه قضائیه و رسیدگی به تظلّمات و تعدّیات و پیشگیری از وقوع جرم و اصلاح مجرمین را از مهمترین ویژگیها و وظایف این قوه عنوان و افزود: در اصلاح مجرمین باید بیش از این تلاش نمود.

حجت الاسلام  والمسلمین تات زاده بیان داشت : در 35 سال گذشته دشمنان انقلاب اسلامی، همواره به دنبال آن بوده اند که ناکارآمد بودن نظام را اثبات کنند و از طرف دیگر ، تلاش امام امّت نیز حفظ نظام و نشان دادن توانایی آن در ادارۀ مطلوب جامعه بوده است و اکنون حتی دشمنان نیز  بر این نکته،معترفند که  نظام جمهوری اسلامی ایران روز به روز قوی تر شده است.

وی وظیفه دولت ها را در تأمین امنیت،رفاه اقتصادی و سلامت مردم عنوان نمود و اظهار داشت: به لطف خداوند بزرگ و هوشیاری مسئولان،نظام جمهوری  اسلامی ایران در هر سه مقوله موفق بوده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: رفاه اقتصادی ،امنیت و سلامت هدف نهایی نیستند بلکه زمینه ساز انجام عبادت الهی و معرفت خداوند هستند.

امام جمعه رودان افزود: کار قضاوت انصافاً سخت اما بسیار پر ارزش و قابل تقدیر است که برخی افراد به جهت کم اطلاعی بعضاً انتقادات ناروایی در خصوص اهمیت آن بیان میکنند.

حجت الاسلام تات زاده همچنین دو موضوع مفاسد اخلاقی و مواد مخدر را از موضوعات مخدوش کننده امنیت در جامعه برشمرد وبیان داشت : باید در برخورد با این دو مقوله ، مراقبت بیشتری به عمل آید.

شایان ذکر است؛ کوهزاد از این پس به عنوان مستشار دادگاه تجدید نظر استان و مختاری به عنوان معاون دادستان عمومی و انقلاب بندرعباس خدمت خواهند کرد.