به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان، رضا صفری با اشاره به اینکه بیماری کرونا همراه با مشکلات تنفسی شدید و مرگ و میر بالا است اظهار داشت: این بیماری بیشتر در مناطق جنوب غرب آسیا به ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس و به ویژه کشور عربستان شایع است.

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان افزود: بیماری کرونا علائمی مانند تب بالا سرفه و تنگی نفس را می تواند ایجاد کند و در بعضی مواقع هم علائمی مانند اسهال و استفراق و دل درد را به دنبال دارد.

وی تصریح کرد: متاسفانه تا کنون برای درمان و یا پیشگیری از این بیماری واکسن موثری ساخته نشده و درمان قطعی نیز ندارد، اما با اقدامات حمایتی که می توان انجام داد به راحتی قابل پیشگیری است.

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تاکید داشت: این بیماری که سال‌های قبل برای اولین بار در کشور عربستان دیده و کشف شد، از طریق ویروس و با تماس با فرد مبتلا و یا قرار گرفتن در معرض تماس با ترشحات بدن شتر و لبنیات و گوشت شتر آلوده انتقال می یابد.

مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به اقدامات سه گانه دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در پیشگیری و مقابله با شیوع این بیماری خطرناک در کاروان حجاج هرمزگانی گفت: با تشکیل جلسات هماهنگی با پزشکان و مدیران کاروان ها قبل از اعزام حجاج در مورخ 24 شهریور ماه سال جاری توصیه های لازم جهت آموزش زائرین ارائه شد.

وی در ادامه از آماده سازی پکیج آموزشی پشگیری و مقابله با بیماری کرونا و همچنین توزیع فرم خود اظهاری در بین زائران برای مرحله بازگشت از سفر خبرداد و افزود: علاوه بر این اقدامات جلسات متعددی از سوی دانشگاه با هماهنگی حج و زیارت، مدیران فرودگاه بین المللی بندرعباس و با حضور معاون سیاسی امنیتی استاندار تشکیل و مراحل بازگشت و اقدامات لازم جهت آمادگی هر چه بیشتر برای بازگشت حجاج مورد بررسی قرار گرفت.

صفری به برگزاری جلسات متعدد درون بخشی به ریاست دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان برای ایجاد هماهنگی کامل بخش ها برای مقابله با این بیماری اشاره داشت و اظهار کرد: اطلاع رسانی به تمام پزشکان و پرسنل درمانی هرمزگان در خصوص شیوع احتمالی این بیماری و آمادگی آنان برای مقابله با در قالب سمیناری انتقال  و راه های تشخیص و پیشگیری را نیز از طریق با انجام مانورهای داخلی در بیمارستان ها ی مرکز استان تمرین شد.

مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در ادامه از برگزاری مانور جدیدی در فاصله یک روز مانده به بازگشت حجاج در فرودگاه بندرعبا س برای تعیین سطح آمادگی نیروهای مستقر در فرودگاه خبرداد و تاکید کرد: اکیپ های تعیین شده در روز ورود حجاج با آمادگی کامل در بیست و سوم مهرماه همزمان با بازگشت اولین کاروان برای کنترل وضعیت زائران از لحاظ علائم بیماری در فرودگاه مسقر می شوند.

وی با اشاره به اعلام آمادگی تمام بیمارستان ها در سراسر استان و ایجاد هماهنگی با رئیس بیمارستانها و مدیران شبکه بهداشت شهرستانهای هرمزگان برای فراهم آوری امکانات مورد نیاز در خصوص ورود حجاج گفت: شماره تلفن همه حجاج هرمزگانی تهیه و از طریق ارسال پیامک ارتباط با آنان تا دوهفته پس از بازگشت با هدف کنترل وضعیت حفظ  می شود.

صفری با توصیه به خانواده های حجاج در روز استقبال بیان داشت: تا حد ممکن از روبوسی با زائران خودداری کرده و مراسم ولیمه را نیز حداقل 2 هفته به تاخیر بیاندازید تا از سلامت کامل حجاج مطمئن و از شیوع احتمالی این ویروس جلوگیری به عمل آید.

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تعداد زائرین هرمزگانی مشرف شده به حج را بالغ بر 600 نفر اعلام کرد و افزود: تعداد 557 نفر از حجاج در قالب 2 پرواز روز 23 مهرماه سال جاری از طریق فرودگاه بندرعباس به کشور باز میگردند و دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تمام شرایط را با استقرار سه پزشک و 2 دستگاه آمبولانس در فرودگاه برای بررسی وضعیت حجاج تحت کنترل دارد.

وی اظهار داشت: تعداد 86 نفر حجاج نیز از طریق فرودگاه بوشهر وارد کشور می‌شوند که هماهنگی های لازم از طریق دانشگاه علوم پزشکی این استان صورت گرفته است.