به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان، خلیل قاسمی رئیس سازمان ضمن تبریک روز ملی صادرات، صادرات را یکی از مهمترین راهبردهایی که می توان با نگاه کلی به آن پرداخت عنوان کرد و گفت: افزایش توان رقابت پذیری با محوریت توسعه صادرات، عامل اصلی توسعه صادرات غیر نفتی است.

قاسمی اظهار داشت: آنچه بر میزان ماندگاری و افزایش سهم کشورها در بازار هدف قطعیت می بخشد، نگرش سیستمی با بکار گیری عوامل موثر در روند تولید و عرضه محصولات کیفی در بازار و ایجاد فضای رقابتی است. وی ارتقای سطح علمی و فناوری فعالیتهای تجاری، اصلاح روندها و رویه ها، بهبود کیفی محصولات و خدمات در بهبود جایگاه استان در کشور و بازارهای بین المللی را امری انکار ناپذیر برشمرد و تصریح کرد: در این راستا برای بهبود سطح مهارت تجارت و توسعه ظرفیتهای تجاری،گسترش و تنوع بخشی به کالاها و خدمات صادراتی و افزایش تولیدات صادراتی باید تلاش بیشتری صورت پذیرد.

وی خاطر نشان کرد: برای تحقق این امر باید توسعه زیر ساختهای تجاری، تقویت تشکلهای تجاری، از جمله تشکیل خوشه های صنعتی صادراتی، حمایت از شرکتهای تولیدی توانمند صنعتی و معدنی برای امر صادرات، گسترش شبکه های اطلاع رسانی و بانکهای اطلاعاتی، تقویت برنامه های تشویق صادرات برای تولید کنندگان، حمایت از سیستم های نوین کیفیت و استاندارد و طراحی الگوهای بسته بندی های جدید، حمایت از صادرات کالاهای فناوری محور، از جمله استراتژی هایست که به جد باید به آن پرداخت.

رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت هرمزگان اظهار داشت: امیدوارم صادرکنندگان و فعالان بخش اقتصادی که به حق پیشقراولان جبهه اقتصادی هستند، بتوانند به نیروی دانش، منابع سرشار طبیعی، موقعیت منحصر بفرد استراتژیک استان و کشور و بهره گیری از ظرفیتهای عظیم بخش صنعت و معدن جایگاه اصلی خود را در اقتصاد و تجارت کشور و جهان بدست آورند.

در ادامه همایش نماینده ولی فقیه، حجت الاسلام و المسلمین نعیم آبادی تجار را جمع موثر و کار ساز در امر مملکت دانست و گفت: وظیفه سنگین و خطیری به عهده شما تجار و بازرگانان است و اگر شما نباشید، و صادرات و واردات انجام نشود، مملکت قفل خواهد شد.

وی گفت: واردات بی رویه نباید انجام شود و سعی بر این باشد که کالاهایی که مورد نیاز است و نداریم وارد و کالاهای تولیدی مازاد خود را صادر کنیم. وی افزود: اگر این دو محور سرلوحه کار باشد و با برنامه ریزی انجام گیرد مشکلات اقتصادی کشور کمتر و بهتر خواهد شد.

حجت الاسلام و المسلمین آیت الله نعیم آبادی یکی از پیچیده ترین میدانها را میدان بازرگانی خواند و گفت: هر چه در این مسیر عنصر آگاهی، بیشتر سرلوحه کارتان باشد، موفقیت شما بیشتر خواهد بود.

وی در پایان تجار و بازرگانان را طبیبان اقتصاد و مملکت خواند و اظهار داشت: تجار و بازرگانان باید واردات را براساس نیاز مردم و جامعه انجام دهند و ادامه داد خرج کردن بی رویه پول منجر به مرگ اقتصاد می شود.  

در ادامه مدیرکل خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: بدون شک فرایند پیچیده و طولانی توسعه اقتصادی از  شعارهای حکومتی استحصال نخواهد شد.

نوری گفت: بدون شک توسعه صادرات غیر نفتی در دستان کارگران، مهندسان، بانکداران و زحمت کشان اقتصاد خواهند بود.

وی عنوان کرد: وظیفه اصلی و بزرگ بر دوش تجار و بازرگانان کشور خواهد بود و امروز امیدوارم در جمع حاضر از بنگاههای کوچک و بزرگ در کنار نهادهای دولتی حضور داشته باشند.

مدیر کل خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران در ادامه بیان داشت: رکودی که در شش ماهه اول سال با آن مواجه بودیم بخش تجارت خارجی را هم با مشکلاتی مواجه ساخت که می توان گفت در مجموع 17 درصد تجارت خارجی در شش ماهه اول سال در کل کشور کاهش پیدا کرده است که سهم واردات 20 درصد و سهم صادرات با میعانات گازی 14 درصد و بدون میعانات گازی 4 درصد کاهش داشته ایم.

وی اظهار امیدواری کرد: در آینده نزدیک کالاهای صادراتی ما روند رو به رشد و افزایشی است و قیمت هر تن کالاهای وارداتی رو به کاهش است، که این نشان می دهد ارزش افزوده کالاهای صادراتی ما رو به بهبود است.

نوری در بخش دیگری از سخنان خود به یارانه های بانکی اشاره کرد و عنوان نمود: با تدوین کردن آیین نامه ها و اجرایی نمودن آنها، آنچه مسلم است تا قبل از پایان سال موضوع پرداخت کمک سود یارانه های بانکی، اجرایی خواهد شد. وی ادامه داد: بدین صورت بین 4 تا 6 درصد سود تسهیلات را دولت پرداخت می کند تا وام های ارزان قیمت در اختیار تجار قرار بگیرند.

مدیر کل خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران از انجام فعالیتهایی در زمینه حمل کالاهای صادراتی، راه اندازی و شناسایی خطوط مستقیم کشتیرانی به بازارهای هدف خبر داد و گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان مدیریت و برنامه ریزی بعد از یارانه بانکی، یارانه های حمل و نقل را یا به صورت خطوط کشتیرانی و یا به صورت کاهش هزینه حمل به تک تک صادرکنندگان در دستور کار قرار خواهند داد.  

در پایان نوری گفت: ما به صورت خوش بینانه به امر صادرات نگاه می کنیم و به آن عمل می کنیم تا نسل های بعد ما را به کم کاری متهم نکنند.

در پایان مراسم از 14 صادر کننده نمونه، 5 صادر کننده برتر و همچنین خادمین نمونه در امر صادرات غیر نفتی استان هرمزگان با اهدای تندیس و لوح سپاس تجلیل و تقدیر بعمل آمد.

 شایان ذکر است: از بانوان کار آفرین که در دومین نمایشگاه بین المللی نقش آفرینی زنان در توسعه پایدار حضور داشتند و توانسته بودند مقام برتر را به عنوان تشکل به خود اختصاص دهند، تجلیل شد.