به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان، دکتر زنده دل در  دیدار با هیأت رییسه دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: مرکز ثبت سرطان در هرمزگان همزمان با استانهای آذربایجان شرقی، اردبیل، مازندران، تهران، خوزستان، کرمانشاه، اصفهان، فارس، کرمان، مرکزی با هدف استقرار یک برنامه مستمر، روتین و دایمی با پوشش ... بالای 90درصدی جمعیت تشکیل می شود.

وی با بیان پیگیری های مکرر معاونت تحقیقات و فن آوری این دانشگاه و موافقت رییس دانشگاه اظهار داشت: اجرای این برنامه 5 ساله ثبت سرطان در استان هرمزگان به جهت فرصت های ویژه تحقیقات سرطان در استان، مهاجرت فراوان به این منطقه، تخمین میزان بروز سرطان در ساکنین جزایر دریای خلیج فارس از نظر آمار کشوری و جهانی اهمیت زیادی دارد.

دکتر زنده دل با اعلام اینکه نتایج مرکز ثبت سرطان استانهای کشور در کتاب جهانی cancer in fire continents منتشر می شود افزود: همکاری با مراکز جهانی از جمله IARC و CRC (Cancer Reserch Center ) مستلزم اجرای دقیق شاخص های کلیدی جهت ارزیابی کیفیت ثبت سرطان، کامل بودن اطلاعات جمع آوری شده، صحیح بودن و به روز بودن اطلاعات می باشد.

رییس کمیته کشوری ثبت سرطان در خصوص الزامات اجرای این برنامه در استان گفت: اولویت برنامه استانی با هدف تدوین سند راهنمای فنی گزارش آسیب شناسی و برگزاری جلسات منظم با برنامه نویسان مجرب کشوری و جهانی و استفاده از توانمندی های موجود در استان اهمیت به سزایی دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در این جلسه گفت: با توجه به اینکه در آینده یکی از چالش های مهم کشور برخورد و کنترل بیماری سرطان است، با تأسیس مرکز ثبت سرطان در این استان گام موثری برداشته می شود.

دکتر محمد شکاری با بیان اینکه در حال حاضر نداشتن آمار اساسی و صحیح در خصوص بیماری سرطان مشکلاتی را در روند کنترل و درمان سرطان ایجاد کرده گفت: راه اندازی مرکز ثبت سرطان برای حل این مشکل ضروری است.

دکترمحمدشکاری؛ متخصص ژنتیک مولکولی در خصوص منبع تشخیص و آمارگیری سرطان اظهار داشت: نتیجه آزمایش پاتولوژی، تصویربرداری پزشکی، بالین و علائم بیمار و مرگز ناشی از سرطان موارد تشخیصی هستند.