به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان، دبیر اولین جشنواره فرهنگی، آئینی بختیاری‌های مقیم هرمزگان در این مراسم هدف از برگزاری این جشنواره را انسجام اقوام و حفظ و ترویج اصالت‌های ایلی بیان کرد.

حجت‌الاسلام اسماعیلی افزود: دنیا با سرعت بسیار زیاد رو به توسعه است و کشوری که توسعه‌اش متوازن نباشد راه به جایی نخواهد برد.

وی با بیان اینکه همه اقوام و قبایل ایرانی، شریف، نجیب و اصیل هستند و خصلت‌های مشترک‌شان فراوان است گفت: ایلات و اقوام در برخی آداب و رسوم اجتماعی و یا در پوشش تفاوت‌هایی دارند امّا روی هم رفته همه قبایل و اقوام ایرانی به مسلمان و ایرانی بودن خود افتخار می‌کنند. ایل بختیاری نیز یکی از اقوام اصیل و ریشه‌دار ایرانی است که به فرهنگ مادّی و معنوی، اصالت و صد البتّه به دین، مذهب و ائمه خود معتقد است و به اعتقاد خود می‌بالد و به تاریخ بلند و باشکوه خود با همه فراز و نشیب‌هایش و به فرهنگ و اصالت‌هایی که عقل آن‌ها را می‌پذیرد و دین هم بر آن صحه گذاشته پایبند است.

حجت‌الاسلام اسماعیلی بیان داشت: فرهنگ و اصالت همه اقوام از جمله بختیاری‌ها، ریشه‌دار است و تاریخ آن به سال‌های دور و دراز بر می‌گردد و نباید اجازه دهیم به این راحتی نابود شوند و از صفحه زندگی حذف شوند.

دبیر این جشنواره با بیان اینکه مردم هرمزگان مردمی نجیب و خونگرم هستند گفت: در حال حاضر قریب به 7 هزارنفر بختیاری که البته بیش از 90 درصد آن‌ها به صورت موقت یا فصلی در هرمزگان  کنار مردم شریف این استان با آرامش و صفا زندگی می‌کنند و در مشاغل مختلف مشغول به کارند و این نشان از برادری، صمیمیت و انسجام مردمان این سرزمین دارد.

در ادامه این جشنواره نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه بندرعباس با تقدیر از برگزارکنندگان و دست‌اندرکاران این جشنواره گفت: خداوند در قرآن کریم می‌فرماید: «ما شما را شعبه شعبه و قبیله قبیله قرار دادیم برای اینکه یکدیگر را بشناسید» که یکی از راه‌های شناخت، برگزاری چنین جشنواره‌هایی است.

آیت‌ا... نعیم‌آبادی افزود: آئین‌های اصیل قبایل مختلف ایران هر کدام هزاران سال ریشه دارند. اگر قدر آنچه را که داریم ندانیم و یکدیگر را نشناسیم زمینه نفوذ بیگانگان فراهم خواهد شد.

وی با بیان اینکه نشناختن‌ها ریشۀ همه بدبختی‌هاست ادامه داد: قوم لر در کل ایران به صداقت، صراحت و شجاعت شهره است وقتی می‌خواهیم صادقانه و صریح حرف بزنیم می‌گوییم: «لری» حرف می‌زنیم و این صداقت تاریخ پرافتخار شماست. یعنی هزاران سال با این ویژگی زندگی کرده‌‌اید و با این شُش تنفس کرده‌اید که شما را با این نام می‌شناسند.

نماینده ولی‌فقیه در استان ادامه داد: قوم لر فقط صداقت و صراحت ندارد بلکه در علم و ادب نیز دارای جایگاه خوب و شایسته‌ای است و شاعران برجسته‌ای دارند.

آیت‌ا... نعیم‌آبادی خاطرنشان کرد: اگر مفاخرتان را جمع کنید خواهید دید که چه قوم ریشه‌دار، فرهنگی، ادیب و ادیب‌پروری هستید که جا دارد فضلای لُر این خلأ را پر کنند تا همه بدانند قوم لر هم ادیب و فیلسوف و هم مرد میدان نبرد با استکبار همچون علیمردان خان دارند.

وی با بیان اینکه ما فرهنگمان غنی است و آن‌هایی که چشم به غرب دوخته‌اند لُر شناس، ترک شناس، کرد شناس و ... نیستند تأکید کرد: در غرب انسانیت مرده است امّا در عمق وجود شما انسانیت نورپراکنی می‌کند.

آیت‌ا... نعیم‌آبادی با بیان اینکه وفا، صفا، مهر، شجاعت و غیرت دینی شما زیباست و در دنیای کنونی بشریت به آن نیاز دارد ادامه داد: ما باید خود را بشناسیم و به دیگران بشناسانیم، جهان به فرهنگ ملّت ایران نیاز دارد. بیگانگان برای از بین بردن غیرت دینی و تعصب در فضای خانواده برنامه‌ریزی کرده‌اند. آن‌ها برای از بین بردن ملیّت ما شب و روز تلاش می‌کنند که برای مبارزه با این امر باید ظرفیت‌های خود را بشناسیم و خود را با این ظرفیت‌های عالی تربیت کنیم نه اینکه چشم به دیگران بدوزیم.

در ادامه اردشیر صالح‌پور، پژوهشگر و استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه وقتی از فرهنگ سخن گفته می‌شود منظور هویت، تبار شناسی و هستی شناسی انسان است گفت: سرزمین قوم بختیاری از نادر اقوامی است که برای ایران زیسته و برای حفظ کیان ایران خود را به آب و آتش زده و همواره ایران را پاس داشته و صیانت کرده است.

وی ادامه داد: وقتی از فرهنگ سخن به میان می‌آید دو وجه مادّی و معنوی فرهنگ مد نظر است. مادی شامل معماری، لباس، صنایع دستی و معنوی همان آئین‌ها، سنت‌ها، مناسک و ... است.

این نویسنده و محقق فرهنگ بختیاری ادامه داد: فرهنگ فقط به جا مانده‌ها نیست بلکه وقتی از فرهنگ سخن می‌گوییم از یک «او» آرمانی و هویت سخن گفته می‌شود افزود: تاریخ پر افتخار بختیاری و دودمان آن نشان می‌دهد که آن‌ها از قدیمی‌ترین اقوامی هستند که در ایران ساکن بوده‌اند.

صالح‌پور بیان داشت: بختیاری‌ها در طول تاریخ برای ایران مانده‌اند و برای ایران زیسته‌اند به طوری که هیچ تمایل فرامرزی نداشته‌اند. بنابراین بختیاری باید تاریخ خود را دریابد که چه منزلت، شایستگی و جایگاهی دارد.

در ادامه کرم‌پور، محقق و پژوهشگر واستاد دانشگاه نیز در خصوص ضرورت اتحاد و انسجام ملی و ویژگی‌های قوم لر و فراوانی مذهب شیعه در آن‌ها توضیحاتی با ذکر خاطره‌ای از همراهی خود با امام خمینی(ره) بیان نمود.

گفتنی است؛ اولین جشنواره فرهنگی، آئینی بختیاری‌های مقیم هرمزگان به مدت دو روز در بندرعباس برگزار شد.

یادآور می‌شود برپایی سیاه‌چادر، پخت غذاهای سنّتی، نمایشگاه صنایع دستی و معرفی ظرفیت‌های گردشگری و همچنین غرفه‌ای به منظور شناساندن قطره‌ای از دلاوری‌های رزمندگان بختیاری در هشت سال دفاع مقدس و تصاویری از سرداران شهید استان و  اجرای آواهای محلی از دیگر برنامه‌های این جشنواره بود.