به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان، محمد آشوری در حاشیه جشنواره بین‌المللی خلیج فارس اظهار داشت: یکی از راه‌های پیشبرد اهداف کلان نظام جمهوری اسلامی توامان سازی انواع مختلف دیپلماسی در حوزه عمومی در منطقه و جهان است که دیپلماسی فرهنگی بخش بسیار مهم آن به‌شمار می‌رود.

وی افزود: دیپلماسی سیاسی به تنهایی قادر به ایفای نقش همه‌‌‌ جانبه در معادلات کلان نیست و اگر چه ممکن است دستاوردهایی به دنبال داشته باشد اما فراگیری این دستاوردها به توامان‌سازی دیپلماسی سیاسی با دیپلماسی فرهنگی نیاز دارد.

عضو هیات رئیسه مجلس نهم، نام خلیج فارس را هویت بخش و اقتدار آفرین برای ملت ایران دانست و گفت: این نام به واسطه تاریخ با ارزش و سراسر ایمان و شعور ملت ایران هویت ساز شده و هیچ ابزار و قدرتی توان دست‌ درازی به این نام بلند و پرآوازه را ندارد.

آشوری در ادامه به نقش تاریخی ملت ایران در سطح منطقه و اثرگذاری فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی در سراسر جهان اشاره کرد و اظهار داشت: سال‌هاست که برخی دستان جاعل درصدد تغییر نام خلیج فارس بوده‌اند اما هر باره به درهای بسته خورده‌اند و راهی پیش نبرده‌اند چرا که با تاریخ نمی‌توان جنگید.

نماینده مردم بندرعباس، قشم، حاجی‌آباد، ابوموسی و بندرخمیر بیان کرد: جعل نام خلیج فارس دستاوردی کلان برای جاعلان آن در بر ندارد چرا که حتی شرکای استراتژیک آنها نیز که با گرفتن دلارهای نفتی به آنها کمک کرده‌اند نیز اعتقادی به نام جعلی آن ندارند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: امنیت خلیج فارس به وجود ایران وابسته است و ثبات ایران در منطقه موجب حفظ ثبات و آرامش در آبهای خلیج فارس شده است و امنیت انرژی جهان مدیون اقتدار ایران در منطقه است.

آشوری اضافه کرد: مردمان هرمزگان در پیشانی حفظ و حراست از منافع ملی کشورمان در آبهای خلیج فارس قرار دارند و شهدای سربلندی که در این راه جان خود را نثار کردند، مایه امنیت و آرامش سواحل جنوبی کشور و مدافع همیشگی از اقتدار ایران در این پهنه نیلگون به‌شمار می‌روند.

منتخب مردم هرمزگان در مجلس دهم در پایان گفت: مواهب خدادادی خلیج فارس به سوی مردمان کرانه‌های ساحلی آن آغوش گشوده است و باید به همان اندازه که نقش بارزی در امنیت منطقه داریم، به همان اندازه نیز از اقتصاد خلیج فارس بهره‌مند شویم