به گزارش خبر گزاری برنا در هرمزگان ، کارگروه ساماندهی مد و لباس هرمزگان به دبیری مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و عضویت نمایندگان تام الاختیار سازمان های " صدا و سیمای مرکز خلیج فارس ، آموزش و پرورش ، صنعت و معدن و تجارت " همچنین روسای اتاق اصناف استان ، اتحادیه صنف پوشاک ، اتحادیه صنف خیاطان ، انجمن طراحان لباس از سال گذشته کار خود را آغاز کرده است .

این جلسه با سه دستور کار بررسی وضعیت پوشاک ارزان و کم کیفیت خارجی در بازار بندرعباس ، فعال نمودن بخش پژوهش دانشگاه ها در راستای توسعه منابع مکتوب در حوزه مد و لباس و همچنین اعلام برگزاری دومین جشنواره منطقه ای مد و لباس ایرانی –اسلامی خلیج فارس تشکیل شد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان در این جلسه ضمن تاکید بر اهمیت تشکیل این کارگروه گفت :در لباس مقوله های هنر و زیبایی ،هویت بخشی و اقتصاد در هم آمیخته و لباس علاوه بر کارکرد های زیستی ، منشور نانوشته هویت را به همراه دارد که فرهنگ را نیز شامل می شود .

علیرضا درویش نژاد افزود : پوشاک ارزان نامتعارف با مدل های غیر قابل پذیرش با هویت مذهبی و ملی ما در تعارض است و از سوی دیگر ارزانفروشی نیز سه وجه مهم شامل " کیفیت پائین ،بذر پاشی و رقابت " دارد که نباید از آن غافل ماند .

وی در ادامه بیان کرد : کیفیت یابی و رقابت اقتصادی و بازار مربوط به  قدرت خرید مردم در اقشار مختلف است که بحثی در آن نداریم .اما بذر پاشی و دشمنی فرهنگی را نباید نادیده انگاشت در مقابل این تهدیدها لازم است داشته های ملی - مذهبی به آثار زیبای هنری در این عرصه تبدیل شوند تا جوان و نوجوان ما دچار خودباختگی اجتماعی نشوند و آنقدر لباس مناسب ، موقر، زیبا و به قیمت در دسترس باشد که قدرت انتخاب از او سلب نشود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به ضروریات این حوزه اشاره کرد و اظهار داشت : جهت محقق شدن دستور های مطرح شده باید با حضور طراحان لباس تولید کنندگان حتی فروشندگان و وارد کنندگان پوشاک ،بررسی های لازم انجام تا نتیجه قطعی و جمعی حاصل شود و همچنین پژوهش های دانشگاهی در این مسیر باید یاری گر کار گروه باشند تا کار بصورت عملی به دستاوردهای قابل تعمیم و سازنده ای برسد.

درویش نژاد بیان کرد : دومین جشنواره منطقه ای مد و لباس ایرانی اسلامی خلیج فارس نیز امسال با رویکرد علم و تجربه در قالبی نو برگزار می شود و از حالت رقابت انفرادی به شکل گروهی تغییر یافته  و گروه های متشکل از محقق، طراح و خیاط بصورت تیمی در جشنواره شرکت خواهند کرد که جزئیات آن در قالب فراخوان در نیمه دوم آبان ماه جاری منتشر خواهد شد .

در پایان ،پس از بحث و تبادل نظر و جمع بندی نظرات اعضا ء با توجه به موقعیت استان هرمزگان که صنعت نساجی در آن رشد نکرده و به همین دلیل قطب تولید لباس نیست ، مقرر شد در بخش طراحی البسه سنتی و مدرن بتوانیم با همکاری تولید کنندگان داخلی در این عرصه تاثیر بیشتری داشته باشیم .

همچنین قرار گرفتن استان در مبادی قاچاق کالا از طریق مکاتبه با مسئولان مربوطه گزارشی از وضعیت مبارزه قاچاق پارچه و لباس در اختیار کار گروه قرار گیرد .

گفتنی است : مقرر گردید تمامی اعضا در حوزه اطلاع رسانی و فرهنگ سازی و یادآوری پوشش های اقلیمی سنت ها و هویت ها برنامه های خود را به کارگروه اعلام نمایند و کارگروه با حمایت امور اجتماعی فرهنگی استانداری در خصوص پژوهش های استانی مدیریت مد همکاری نمایند .