به گزارش خبر گزاری برنا در هرمزگان، صابر قهرمانی روز سه شنبه با بیان این مطلب گفت: 24 هزار و 220 متر اراضی ملی و دولتی طی دو ماه گذشته (مهر و آبان) با حمایت معاونت عمرانی، اداره حقوقی، زحمات نیروهای واحد حفاظت اراضی سازمان منطقه آزاد قشم و همچنین همکاری شایسته شیوخ جزیره، دستگاه قضا، نیروی انتظامی و دریابانی در سطح جزیره قشم آزاد سازی شد.

وی با اعلام اینکه ارزش اراضی آزاد شده 28 میلیارد و 820 میلیون ریال می باشد، افزود: مبارزه با زمین خواری براساس فرمان رهبر معظم انقلاب و تاکید ریاست محترم جمهوری، با جدیت تمام در دستور کار سازمان منطقه آزاد قشم قرار گرفته است.

مدیر کنترل و نظارت سازمان منطقه آزاد قشم ادامه داد: بیشترین حجم آزاد سازی و مبارزه با متصرفان اراضی ملی و دولتی در منطقه آزاد قشم از دوران دولت تدبیر و امید و در زمان مسئولیت حمید رضا مومنی به عنوان رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل این سازمان در جزیره قشم، اجرا شده است.

وی به همکاری خوب مردم با این مدیریت در زمینه معرفی افراد خاطی که شبانه اقدام به دیوار کشی دور اراضی ملی می کنند، اشاره کرد و گفت: طی دو ماه گذشته 129 مورد اخطاریه و پرونده در زمینه تصرف غیرقانونی از طرف این مدیریت صادر شده است.

قهرمانی گفت: متاسفانه زمین خواران حرفه ای با سوءاستفاده از ناآگاهی مردم و بدون داشتن استعلام از مدیریت زمین و مستغلات سازمان منطقه آزاد قشم، زمین های بزرگ را به متراژهای کوچک تقسیم کرده و به طور غیرقانونی این زمین ها را به مردم واگذار می کنند.

وی از همه کسانی که قصد خرید زمین در جزیره قشم را دارند، درخواست کرد قبل از عقد قرارداد و پرداخت وجه حتما درخصوص زمین مورد معامله از مدیریت زمین و مستغلات سازمان منطقه آزاد قشم به عنوان تنها مرجع شناسایی مالکیت زمین استعلام کنند تا گرفتار سودجویان حرفه ای نشوند.

مدیر کنترل و نظارت سازمان منطقه آزاد قشم در تبیین مراحل شناسایی و رفع تصرف اراضی ملی در این جزیره، گفت: کارشناسان این اداره در گشت زنی های خود هرگونه ساخت و ساز مشکوک در حد پی کنی، سنگ چینی، دیوار کشی و سد و بند را بررسی، مستند نگاری و محل دقیق آن را توسط ابزارهایی همچون جی.پی. اس تعیین می کنند.

وی با بیان اینکه این اطلاعات در اداره املاک و مستغلات سازمان منطقه آزاد قشم بررسی می شود، افزود: این نهاد نیز بر اساس اطلاعات به دست آمده با دهیاری ها و شوراها مکاتبه و موضوع را مطرح می کند تا در صورت وجود اسنادی دال بر مالکیت افراد، موضوع به سازمان منطقه آزاد قشم اطلاع داده شود.

 

قهرمانی اضافه کرد: در صورت پاسخ منفی دهیاری ها مبنی بر مالکیت افراد در اراضی مشخص شده، اداره کل حقوقی سازمان منطقه آزاد قشم با کسب مجوزهای قانونی از دادگستری و با همگاهنگی نهادهایی همچون نیروی انتظامی، اقدام به رفع تصرف می کند و تمام این رویه ها در چارچوب های قانونی و به صورت مستند صورت می گیرد.

جزیره قشم با حدود 117 هزار نفر جمعیت و یک هزار و 500 کیلومتر مربع وسعت، شامل 135 کیلومتر طول و عرض متوسط 14 کیلومتر، در فاصله 20 کیلومتری جنوب بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع شده و به تنهایی از 22 کشور جهان بزرگتر است