به گزارش خبر گزاری برنا در هرمزگان، دکترلیلا امینى با بیان این نکته که عزت و عظمت کشور در گروه اتحاد و همبستگی ملی میان تمامی افکار و گروه های سیاسی و اجتماعی است، اظهارداشت: از دیدگاه نهج البلاغه عدم همدلی و تفرقه به عنوان یک تهدید و آسیب جدی جهت جلوگیری از پیشرفت و توسعه مستمر جامعه خواهد بود.

وى با اشاره به آیه 103 سوره آل عمران «واذکروا نعمة الله علیکم اذ کنتم اعداء فالّف بین قلوبکم فأصبحتم بنعمته اخوانا» برادری، احساس همگامی و همدلی، نعمت بزرگ خداست» گفت: عدم همراهى و همبستگى نه تنها از کارایى و کارآمدی نظام مى کاهد بلکه اساس و بنیاد آن را دچار مشکل مى کند.

امینى در راستاى اجتناب از تفرقه و اختلاف در میان دولتمردان، اضافه کرد: امام على (ع) عظمت و سربلندى یک جامعه را اهتمام به اتحاد و وحدت دانسته است.

وی ابرازداشت: تفرقه و نزاع های داخلى هیچگاه مورد اقبال جامعه قرار نمى گیرد و این درگیری و اختلاف نظرها مانع تداوم و حرکت حکومت اسلامى در مسیر تعالی است.

به گفته امینى، حفظ همدلى وایجاد تعامل برای توسعه و منافع کشور، هر چقدر برای مسئولان ناخوشایند باشد، اما حفظ همبستگی و همدلی در جهت بقاى حاکمیت و تحکیم نظام اسلامی لازم و غیرقابل انکار است.

وی اشاره کرد: حضرت على در یکى از خطبه هاى خود اجتناب از تفرقه را مورد تأکید قرار مى دهد و مى فرماید: آنچه ستون فقرات یک ملت و جامعه را خرد مى کند و قدرت و توانش را از بین مى برد، تفرقه، پشت کردن به یکدیگر و عدم یارى همدیگر است.

رئیس بنیاد نهج البلاغه هرمزگان عنوان کرد: یک حکومت اسلامى وقتى مى تواند مسیر سعادت و کمال را طى کند که با وجود تمام اختلاف نظرهاى، سیاسى ، حزبى، فرهنگى و اقتصادى و... اتحاد و وحدت ملى خود را جهت دستیابى به موفقیت داخلى و بین المللى حفظ کنند.

وى به کسب پیروزى یک دولت از دیدگاه نهج البلاغه پرداخت و اظهارداشت: موفقیت و پیروزى در کشور با داشتن قدرت اقتصادى و نظامى محقق نمى شود بلکه علت پیروزى دولت ها همبستگى و همدلى همگانى است و دلیل شکست عدم همدلى و همراهى خواهد بود.

وى تحمل یکدیگر و احترام به عقاید و اندیشه ها را لازمه اتحاد و دورى از تفرقه دانست و ادامه داد: امام على (ع) خود را شیفته و حریص ترین انسان نسبت به وحدت مسلمان معرفی کرده است. حضرت یکى از دلایل سکوت خود را طى 25 سال در برابر ناملایمتی ها را حفظ وحدت اسلامى یاد کرده اند.

وى با تأکید براینکه وحدت در ایران اسلامى یک ضرورت اجتماعى است نه به معناى وحدت در اقلیتهاى مذهبى، تصریح کرد: بلکه هدف از وحدت در حکومت اسلامى این است که همه مسئولان و افراد کشور در مقابل سیاست هاى مغرضانه دشمن مشترک خود، متحد و همراه شوند و اختلافات غیرمعقول را با تعاملات دوستانه حل کنند تا وحدت ملى در کشور نهادینه شود.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص نهی از دو دستگی می فرماید: برای این ملت هیچ عاملی مضرتر از اختلاف و تفرقه نیست سم مهلک برای ملت ما و تمدن ها و انقلاب ها اختلاف است اگر بهترین ملت ها دچار اختلاف و دو دستگی شوند همه نیروی حیاتی خودشان نه تنها از بین می رود بلکه در جهت ویرانی کشور به کار می افتد.  آن چیزی که ابرقدرت ها را درمقابل ملت ایران مرعوب کرده است در وجه اول وحدت کلمه بود .