به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان، اکرمی در این جلسه با اشاره به کیفیت نان در بندرعباس و استفاده از آرد سبوس دار در آن گفت: نانوایی های هرمزگان باید تا پیش از پایان سال میزان استفاده از سبوس را در نان افزایش دهند.

وی افزود: اکنون میزان استفاده از سبوس در نانوایی های استان استاندارد نیست و نان ها ارزش غذایی کمی دارند.

بهروز اکرمی با بیان اینکه استاندارد ملی سبوس گیری در نان های سنگک بین شش و نیم تا ۱۱ و نیم درصد است، تأکید کرد: با نانواها در صورت رعایت نکردن استانداردها در پخت نان برخورد قانونی خواهد شد.

معاون سیاسی امنیتی استاندار هرمزگان تصریح کرد: فرمانداری ها، دانشگاه علوم پزشکی، غله و خدمات بازرگانی، اداره کل استاندارد و سازمان صنعت، معدن و تجارت باید نانوایان را ملزم به استفاده از سبوس به میزان استاندارد در پخت نان سنگک کنند.

اکرمی با اشاره به ساماندهی مراکز عرضه محصولات دریایی یادآور شد: برخی از این مراکز، وضعیت نامناسبی دارند و غیر بهداشتی هستند.

وی گفت: ساماندهی این مراکز، مستلزم مشارکت بین بخشی فرمانداری ها، اداره کل دامپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی و شهرداری ها است.

دکتر داودی؛ رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به سطح سرمی اسید فولیک و آهن در استان گفت: با بررسی بر روی تغذیه مردم استان طی یک طرح جامع و مطالعه دقیق میزان تأثیر غنی سازی آرد مصرفی در نانوایی ها قابل مشخص خواهد شد.

وی ابراز کرد: میزان مصرف نمک در نان نیز از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که استفاده بی رویه از نمک در عمل آوری خمیر می تواند در بروز یا تشدید بیماری های غیر واگیر تأثیر گذار باشد.

دکتر داودی به نقش غنی سازی سایر مواد غذایی نیز اشاره کرد و عنوان نمود: ماده غذایی ممکن است به طور طبیعی گرفتار کمبود ویتامین یا ماده معدنی بوده و یا در اثر فرایند اعمال شده روی آن، این مواد را از دست داده باشد. در این صورت می توان ویتامین یا ماده معدنی را طبق روش خاصی به ماده غذایی اضافه نمود تا به این ترتیب کمبود یا نقص آن از نقطه نظر این مواد جبران شود.

سرپرست معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در این نشست گفت: اکنون طرح کشوری غنی سازی آهن و فولیک اسید فرآورده های نان در هرمزگان در حال اجراست.

فاطمه دباغ افزود: پیش بینی شده است تا پایان سال ۹۹ این طرح در کشور و هرمزگان به پوشش کامل برسد.

وی گفت: استفاده از مکمل های آهن و فولیک اسید در فرآورده های نان، تغییری در رنگ و طعم نان ندارد.

سرپرست معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان افزود: برای کاهش و پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی و فشار خون نمک در فرآورده های نان نیز باید به یک درصد کاهش یابد.

دباغ افزود: اکنون میانگین مصرف نمک در فرآورده های نان در استان ۲ و چهار دهم درصد است که باید به یک درصد کاهش یابد.