به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان، فرامرز مومنی گفت: مسیر حرکت به سمت پایداری سیستم های اجتماعی- اکولوژیکی موضوع حساسی است که آینده جزیره زیبای قشم و معیشت مردم منطقه را به طور ویژه تحت تأثیر قرار می دهد.

وی اعلام کرد: کاهش وابستگی به منابع ناپایدار و حراست از دانش بومی و میراث به جا مانده از گذشتگان، دغدغه ای است که در پروژه "احیای سازه های تاریخی آب جزیره قشم" مدنظر قرار گرفته است.

به گفته مومنی، شرکت آب، برق و تأسیسات قشم به عنوان مجری و سازمان های محیط زیست، میراث فرهنگی و شرکت طراحان انرژی سبز به عنوان همکاران سازمانی این پروژه زیر نظر استادان و صاحب نظران دانشگاهی، فاز اول این پروژه را با موفقیت در انتهای سال 2016 به اتمام رساندند.

مدیرعامل شرکت آب، برق و تاسیسات قشم اظهار داشت: محوریت یکپارچه نگری در زمینه آموزش برای توسعه پایدار باعث شد که این طرح در ابتدا به عنوان یکی از نامزدهای کسب مقام در سطح کشور توسط کمیسیون ملی یونسکو ایران مورد ارزیابی قرار گرفته و در رقابتی تنگاتنگ به عنوان برترین پایلوت کشوری انتخاب شد.

او ادامه داد: این طرح به نماینده ایران در مقر یونسکو معرفی شد تا در رابطه با کسب جایزه "آموزش برای توسعه پایدار" در سطح جهانی با سایر پایلوت ها رقابت کند.

به گفته مومنی، فاز دوم اجرای این طرح با پنج طرح محوری که از ابتدای سال 2017 آغاز شده با قوت تمام و با هدف "احیای سازه های تاریخی جزیره- استفاده از پتانسیل های طبیعی موجود در سطح جزیره" مسیر تعامل "دانش بومی و دانش روز" در دست اقدام است.

وی اظهارامیدواری کرد که با اجرای این طرح ها و ایجاد سایت های گردشگری گام های مهم و تاریخی در زمینه توانمندسازی جوامع محلی برداشته شود.

جزیره قشم با یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع وسعت به عنوان بزرگترین جزیره خلیج فارس در جنوب ایران واقع شده است.