به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان،سیده زهره رضازاده با بیان این‌که افرادی که ثروت بیشتری دارند و خانه و خودروهای گران قیمت دارند باید عوارض بیشتری پرداخت کنند، چنین ابراز عقیده کرد که متاسفانه شهر بندرعباس غارت شده و تمام املاک آن فروخته شده است.

رضازاده اظهار داشت : اصل شوراها را یکی از مهمترین اصول کشور می‌دانم ولی این‌که فقط شعار بدهیم کافی نیست. به شوراهای شهر باید از دید تخصصی نگاه شود و مردم به این نتیجه رسیده‌اند که در شورا کار سیاسی خیلی کاربرد ندارد.

وی ادامه داد: البته حضور افراد سیاسی منعی ندارد، ولی بحران اصلی شهررما بیشتر بر ساختار امور شهری است که اگر حل شود در تمامی امور سیاسی هم می‌تواند تاثیرگذار باشد.

رضازاده افزود: بندرعباس کار مهندسی می‌خواهد ضمن احترام به همه می‌گویم باید جنبه تخصصی امر مورد توجه قرار گیرد.

این فعال محیط زیست یادآور شد: شوراها در این چند دوره موفقیت‌ها و ناکامی‌هایی داشته‌اند ولی در کل توانسته‌اند این حوزه را به سمت نظارت پذیرتر شدن پیش ببرند.

وی افزود :  انگیزه ام  از حضور این است که بتوانم نقشی را در جهت نظارت پذیرتر شدن حوزه مدیریت شهری ایفا کنم.

کاندیدای پنجمین دوره شورای شهر بندرعباس با بیان اینکه شوراها از دستاوردهای ارزشمند دولت اصلاحات است عنوان کرد :‌ شوراها یک پتانسیل مردمی برای رفاه بیشتر مردم شهر است که خوشبختانه عملیاتی شده است.

وی با بیان اینکه بندرعباس دروازه اقتصادی کشور و شایسته بهترین‌ها است ابراز داشت :‌ امیدوارم بتوانیم شوراها را به جایگاه اصلی‌شان که همان شورای شهر است  و نه شورای شهرداری ارتقاء دهیم و از بازوی نظارتی شوراها استفاده بیشتری و درست تری داشته باشیم.

مدیر رسانه زیست محیطی هرمزگان گفت:  محیط زیست یکی از دغدغه ها است که حل مشکلات آن یک شبه اتفاق نمی افتد و باید با برنامه های متعددی محیط زیست را ارتقا دهیم هرچند که باید دقت داشته باشید منشا مشکلات زیست محیطی هم در داخل و هم در خارج از کشور است که با هماهنگی داخلی و خارجی اراده، ‌عزم جدی و ... می توان معضلات را کاهش داد. هر چند که دولت روحانی و شخص رئیس‌جمهور بیشترین دغدغه و حساسیت را نسبت به محیط زیست در مقایسه با سایر دولت ها داشته است.

این فعال محیط زیست با بیان اینکه مولفه های محیط زیست در ایران نسبت به سایر مسائل توسعه ای، موضوعی نوپا محسوب می شود و مغفول مانده است ، اضافه کرد: در کل دنیا این موضوع نهادینه شده است که اگر خواهان توسعه هستید، به حتم باید مسائل محیط زیستی را رعایت کنید ، محیط زیست یک پیوست برای اجرای پروژه نیست، بلکه مولفه های محیط زیستی تضمین کننده توسعه است.

رضازاده با بیان اینکه موضوع پسماند یکی دیگر از دغدغه های شهر بندرعباس است، گفت: متاسفانه در حوزه پسماند به دلیل مصرف بی رویه با مشکلی روبرو هستیم که از استانداردهای جهانی فاصله زیادی دارد و یکی از کارهای خوبی که می شد در بندرعباس انجام شود اما مغفول ماند تفکیک پسماند از مبدا و بازتولید این پسماندها است که اقدام جدی در این زمینه صورت نگرفته است.

وی همچنین با اشاره به بحث فساد گفت:‌ متاسفانه فساد فراگیرشده و باید برنامه ریزی های جدی و داشتن نظام دقیق و کنترلی در شورا و نظارت هر چه بیشتر بر عملکرد شهرداری ها فساد را کاهش دهیم.

وی اظهار داشت : در کل دنیا برای آنکه توسعه تضمین پیدا کند، این چنین ترسیم می کنند، که شما شاخص های محیط زیستی را محور قرار دهید تا توسعه آفرین بودن پروژه های بخش های مختلف تضمین شود.

رمضانی اذعان کرد: اگر این اتفاق نیفتاد، سود دهی پروژه ها پس از مدت کوتاهی ساقط و زیان ده می شوند به گونه ای که میزان خسارت و زیان آن بیش از سوددهی اجرا می شود.

این فعال محیط زیست ادامه داد: در حقیقت مولفه های محیط زیستی، تضمین کننده توسعه، صنعت، کشاورزی و گردشگری موفق است چرا که تمامی منابع توسعه را حفظ می کند و پایداری آن جزو شروط اصلی محیط زیست است.

کاندیدای پنجمین دوره شورای شهر بندرعباس با بیان اینکه سکوت پیشه من نیست تصریح کرد : افزایش سریع شهرنشینی بدون همراهی رشد و توسعه شاخص های اقتصادی و اجتماعی به عنوان لازمه شهرنشینی پایدار، شهرها را با مشکلات و معضلات بسیاری مواجه کرده است. یکی از این مشکلات حاشیه نشینی است. حاشیه نشینی از نظر بهداشت محیط، بهداشت روان، سلامت اجتماعی، پایداری شهری و … دارای پیامدهای مخربی بر توسعه پایدار شهری است. حاشیه ها با ویژگی هایی همچون کیفیت پایین زندگی، وضعیت نامساعد مسکن، تراکم بالای جمعیت، خدمات نازل شهری و… و حاشیه نشینان با خصوصیاتی چون سطح پایین سواد، بیکاری، مشاغل نامطمئن و… محیط مساعدی برای رشد و ظهور انواع آسیب های اجتماعی را مانند اعتیاد، دزدی، ولگردی، فروش و مصرف مواد مخدر، فروش و مصرف مشروبات الکلی، فحشا و … فراهم می کنند که این امر می تواند تهدیدی جدی برای توسعه و سلامت پایدار شهری محسوب شود.

وی اضافه کرد : در سال های اخیر، نظریات نوین در توانمندسازی، بر نقش راهکارهای خودجوش حاشیه نشینان، معطوف شده است. یکی از راهکارهای عملی که ساکنین سکونتگاه های غیررسمی برای برون رفت از مشکلات حاشیه نشینی در پیش گرفته اند، روی آوردن به اقتصاد غیررسمی و مشاغل خودجوش است که در این زمینه راهکارها و برنامه هایی را در صحن شورا ارائه خواهم داد .

رضا زاده با اشاره به اینکه حاشینه نشینی در کشورهای در حال توسعه را نتیجۀ مهاجرت از روستاها و شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ می دانند ادامه داد : حاشیه نشین ها نیز باید بپذیرند که در یک شهر زندگی می کنند و بایستی خود را با محیط شهری وفق دهند و منشور شهری را رعایت کنند.

 کاندیدای پنجمین دوره شورای شهر بندرعباس با اشاره به اینکه آنچه موجب می شود سرپرستی زنان خانوار به عنوان یک مساله اجتماعی شناخته شود، مشکلات و موانعی است که در دنیای بیرون بر سر راه سرپرستی زنان به وجود آمده و باعث می شود تا زنان سرپرست خانوار به عنوان قشری آسیب پذیر شناخته شوند توضیح داد : کمک و روشن کردن مشکلات این زنان و پرداختن به مشکلات و نیز تحلیل شرایط آنها از دیگر برنامه های اوست .

رضا زاده در پایان افزود:ما باید بندرعباس را از نظر خدمات شهری،فرهنگی،زیست محیطی و ...  به بهترین شهر تبدیل کنیم.