به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان، دکتر فریدون همتی در نشست تامین آب شرب، تولید محصولات کشاورزی و اشتغال شهرستان بشاگرد با تاکید بر تسریع بخشیدن به اقدامات در حال اجرا در شهرستان بشاگرد، عنوان کرد: باید حتی از یک وجب خاک بشاگرد که ظرفیت کاشت یک درخت در آن وجود دارد نیز استفاده شود تا زمینه اشتغال و تثبیت جمعیت در آن شهرستان فراهم شود.

وی اضافه کرد: باید از تمامی استعدادهای طبیعی که در بشاگرد وجود دارد به منظور تقویت بخش کشاورزی و ایجاد اشتغال در آن شهرستان استفاده شود.

استاندار هرمزگان با بیان اینکه حضور مردم بشاگرد نقش اساسی در تامین امنیت این منطقه از کشورمان دارد و قدردان تمامی مردم بشاگرد هستیم، افزود: باید از تمامی ظرفیت ها برای ایجاد اشتغال در این شهرستان بهره گرفت.

همتی همچنین وظایفی به منظور تسریع در روند آبرسانی و زیر کشت بردن اراضی این شهرستان برای مدیران کل حاضر در جلسه تعیین کرد و بیان داشت: به منظور تامین آب کشاورزی منطقه بشاگرد و زیر کشت بردن 200 هکتار اراضی در این شهرستان، سازمان جهاد کشاورزی اقدامات لازم برای بازسازی و مرمت 25 چشمه این منطقه را انجام دهد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین شرکت آب منطقه ای استان نیز مطالعات لازم به منظور انتقال شش میلیون متر مکعب آب از سد جگین به بشاگرد از طریق خط لوله، آماده و ظرف مدت یک هفته این طرح را ارائه نماید.

استاندار هرمزگان با تاکید بر لزوم ایجاد اشتغال در شهرستان بشاگرد از مدیر کل امور روستایی استانداری خواست که برنامه اشتغال فراگیر بشاگرد را با استفاده از ظرفیت های دستگاه هایی همچون فنی و حرفه ای، صنایع دستی و جهاد کشاورزی، به نحوی تدوین کند که زنجیره نسبتا کاملی از تولید تا فروش را مد نظر قرار دهد.

همتی با اشاره به نیاز منطقه بشاگرد به احداث سدهای کوچک و بندهای آبخیزداری، گفت: باید ظرفیت احداث سدهای کوچک بالای یک میلیون متر مکعب در بشاگرد شناسایی و اقدامات لازم در این عرصه انجام شود.

وی اضافه کرد: همچنین اقدامات لازم به منظور احداث 15 بند آبخیزداری که اداره کل منابع طبیعی مطالعات آن را انجام داده است، اجرایی شود تا بتوان آب تعدادی از روستاهای بشاگرد را تامین کرد.

نماینده عالی دولت در استان هرمزگان تشکیل کمیته و کارگروه به منظور پیگیری مسائل بشاگرد را ضروری دانست و گفت: باید کمیته ای به ریاست معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری و با حضور مدیران ادارات جهاد کشاورزی، آب منطقه ای، منابع طبیعی و آبخیزداری و آب و فاضلاب روستایی استان برای بررسی مسائل منطقه بشاگرد تشکیل شود. 

وی به اجرای کامل طرح آبرسانی از سد سهران به شهر گوهران و ۵۵ روستای بشاگرد اشاره کرد و اظهار داشت: این طرح نیز که قرار بود طی سه سال اجرایی شود، با تامین اعتبار تا اردیبهشت سال آینده توسط آب و فاضلاب روستایی استان آماده بهره برداری می شود.

همتی همچنین به انتقال آب به چهار هزار هکتار اراضی کشاورزی شهرستان جاسک از طریق سد جگین اشاره کرد و بیان داشت: تا سال زراعی امسال باید چهار هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان جاسک با آبرسانی از سد جگین زیر کشت قرار گیرد.

پس از سفر استاندار هرمزگان به شهرستان بشاگرد و بازدید از منطقه و گفتگو با اهالی روستاهای بشاگرد، جلساتی به منظور رفع مشکلات این منطقه در استانداری هرمزگان و به ریاست دکتر همتی استاندار هرمزگان تشکیل شد.

جلسه تامین آب شرب، تولید محصولات کشاورزی و اشتغال شهرستان بشاگرد نیز به ریاست استاندار هرمزگان و با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری هرمزگان، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری هرمزگان و مدیران کل آب منطقه ای، آب و فاضلاب روستایی، منابع طبیعی و آبخیزداری، امور روستایی استانداری هرمزگان و معاون سازمان جهاد کشاورزی استان برگزار شد.

استاندار هرمزگان از ابتدای حضور در این استان تاکنون سفرهای متعددی به شهرستان های استان داشته که در این سفرها ضمن بازدید از ظرفیت های گوناگون مناطق، مسائل و مشکلات مردم استان را مورد بررسی قرار داده و پس از آن جلسات متعددی به منظور رفع مسائل و مشکلات هر شهرستان و استفاده از ظرفیت های آنها به ریاست استاندار هرمزگان برگزار شده است.