به گزارش خبرگزاری بُرنا در  هرمزگان ؛دکتر فریدون همتی در نشست با معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی که با حضور معاونین سازمان بنادر و دریانوردی برگزار شد، بر لزوم در نظر گرفتن تدابیر مناسب در حوزه های دریایی و بندری جهت کمک به فعالان اقتصادی کشور تاکید کرد و بیان داشت: در این زمینه همکاری سازمان بنادر و گمرک بسیار مهم است و باید به طور شبانه روزی به صادرکنندگان و واردکنندگان کالا از سوی این دو نهاد در بنادر هرمزگان خدمات ارائه شود.

وی ادامه داد: باید مشوق های مناسبی برای فعالان در عرصه تجارت کالا از طریق بنادر تعریف شود که یکی از این مشوق ها می تواند کاهش هزینه های بندری باشد.

استاندار هرمزگان بر لزوم تلاش در راستای ترویج بیشتر گردشگری دریایی تاکید کرد و افزود: در این زمینه طرح های خوبی برای سواحل و جزایر هرمزگان در نظر داریم که سازمان بنادر و دریانوردی می تواند همکاری خوبی در اجرای آنها داشته باشد.

همتی با بیان اینکه در شرق بندرعباس طرح های توسعه ای در سواحل با محوریت گردشگری در حال اجراست، تصریح کرد: برای اسکله نخل ناخدا نیز سرمایه گذار متقاضی فعالیت در زمینه گردشگری با مشارکت شهرداری بندرعباس وجود دارد که از سازمان بنادر و دریانوردی می خواهیم در راستای ایفای مسئولیت های اجتماعی کمک لازم را برای اجرای طرح های گردشگری در این اسکله داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه بندرعباس باید به یک شهر بندری زیبا و نمونه در ایران تبدیل شود، اظهار داشت: با توجه به فعالیت های گسترده و درآمدهای بسیار خوب سازمان بنادر و دریانوردی در هرمزگان، از این سازمان انتظار داریم در حوزه کمک های اجتماعی اقدامات بیشتری را در هرمزگان صورت دهد.

روند اجرای فاز سوم طرح توسعه بندر شهید رجایی به شکل خوبی در حال انجام است

محمد راستاد معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی نیز در این نشست به دغدغه های ناشی از تحریم های اخیر در صنعت حمل و نقل دریایی اشاره کرد و گفت: ما در این حوزه توانسته ایم چالش ها و تبعات آن و راهکارها را تبیین کنیم و احکام خوبی از کارگروه های مرتبط گرفته ایم.

وی با اشاره به طرح توسعه بندر شهید رجایی بندرعباس، افزود: روند اجرای فاز سوم طرح توسعه بندر شهید رجایی به شکل خوبی در حال انجام است و باید متناسب با شرایط جدید کمک هایی به پیمانکار این پروژه داشته باشیم تا اختلالی در آن ایجاد نشود و بدون تاخیر زیرساخت های این فاز احداث شود.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی به وضعیت بنادر پل و لافت اشاره کرد و بیان داشت: با توجه به میزان تردد بالا و حمل و نقل خودرو از طریق این بنادر، باید وضعیت تجهیزات آنها ارتقاء یابد.

راستاد خاطرنشان کرد: ارائه خدمات از سوی سازمان بنادر و دریانوردی جهت افزایش کیفیت و تردد ایمن در این بنادر، مستلزم این است که مالکیت آنها را داشته باشیم و باید در این زمینه تعاملات مناسبی با سازمان منطقه آزاد قشم صورت گیرد.

وی عنوان کرد: بخش عمده ای از تحولات و رشد و توسعه دریایی و بندری کشور در هرمزگان نمود می یابد و در این استان برنامه های بسیاری را در دست اقدام داریم.