به گزارش خبرگزاری بُرنا در  هرمزگان ؛ شاهین وکیلی پور گفت: واحد پشتیبانی خرید به عنوان متولی زنجیره تامین مواد اولیه و قطعات مورد نیاز شرکت فولاد هرمزگان نقش مهمی در کاهش هزینه های تمام شده کالاهای خریداری شده شرکت دارد .

وی افزود: این واحد از سال 1394 و پس از اتخاذ سیاست کنترل و کاهش هزینه توسط شرکت فولاد هرمزگان اقدام به تعریف و هدف گذاری پروژه هایی در حوزه خدمات گمرکی نمود .

وی بیان داشت: یکی از پروژه های تعریف شده در این حوزه ثبت منطقه ویژه صنایع فلزی و معدنی خلیج فارس به عنوان مقصد کارنه تیر بوده که پس از پیگیری های جدی صورت گرفته طی این مدت از منطقه ویژه صنایع فلزی و معدنی خلیج فارس ، گمرک منطقه ویژه و گمرک ایران در اواخر سال 1396 این پیگیری ها نتیجه داد و با رفع پاره ای از مشکلات موجود در سیستم  گمرک در حال حاضر منطقه ویژه صنایع فلزی و معدنی خلیج فارس به عنوان مقصد کارنه تیر تعریف شده است .

وکیلی پور افزود: اغلب تشریفات گمرکی سبب تأخیر و معطلی وسیله نقلیه می‌شود و هزینه‌های اضافی به بار می‌آورد، ضمن اینکه احتمال دارد کالا در این میان دچار خسارت شود برآورد می گردد به ازای هر کامیون که تحویل مستقیم تحت رویه مذکور صورت پذیرد در حدود 30.000.000 ریال صرفه جویی اقتصادی به همراه داشته باشد.

وی با اشاره به مزایای ثبت منطقه ویژه صنایع فلزی و معدنی خلیج فارس به عنوان کارنه تیر اشاره کرد و افزود:

تحویل مستقیم کالاهای خریداری شده از مبادی خارجی به سایت کارخانه که توسط کامیون حمل می شود و صرفه جویی قابل ملاحظه ای که در زمان تحویل کالا علی الخصوص در مورارد اضطراری انجام می شود . شایان ذکر است قبلا  کالاها در اسکله شهید رجایی تخلیه و پس از تحویل اسناد توسط فروشنده و طی فرایند طولانی ترخیص و ترانزیت به سایت شرکت تحویل داده می شد .

این موضوع کمک فراوانی در تامین قطعات در مواردی از قبیل خریدهای اضطراری ، شات دان ، اورهال و ... می نماید .

حذف فرایند ترخیص و ترانزیت محمولات از اسکله شهید رجایی باعث صرفه جویی قابل توجهی در هزینه های تامین کالا از جمله هزینه های ترخیصیه ، هزینه های تخلیه و بارگیری و سایر هزینه های بندری، هزینه های دستمزد تشریفات گمرکی و بن تضمین و هزینه های حمل از بندر شهید رجایی تا منطقه ویژه شده است .

تحویل مستقیم کالا به سایت شرکت و عدم نیاز به تخلیه و بارگیری مجدد در اسکله شهید رجایی باعث جلوگیری از آسیب به کالا در فرایندهای مذکور می گردد کما اینکه ماهیت اکثر کالاهای حمل شده توسط کامیون قطعات می باشد که حساسیت زیادی در تخلیه و بارگیری دارند.استفاده از مزایای مذکور مشمول کلیه شرکتهای مستقر در منطقه ویژه می گردد که با توجه به ظرفیت های منطقه ویژه و حجم سالیانه ورود کالا از مبادی خارجی موضوع از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

وی با اشاره به تعریف کارنه تیر افزود:   به منظور تسریع در حمل و نقل بین المللی، کاستن از تشریفات گمرکی و جلوگیری از خسارت های احتمالی در جریان ترانزیت بین المللی کالا، کنوانسیونی تحت عنوان ((کنوانسیون گمرکی مربوط به حمل و نقل بین المللی کالا در جاده ها تحت کارنه های تیر)) به ابتکار اتحادیه بین المللی حمل و نقل جاده ای در سال 1959 منعقد شد که در سال 1975 جای خود را به کنوانسیون دیگری با همین عنوان داد .

در پایان وکیلی پور ضمن اشاره به حمایت های مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان از تلاش های صورت گرفته توسط مسئولین گمرک منطقه ویژه و کارشناس واحد پشتیبانی خرید اقای محمد علیپور تقدیر و تشکر کرد.