به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان؛ یوسف صادق پور؛ جلسه کمیته ویژه بررسی معظل ورود فاضلاب و پساب آلوده به خلیج فارس در شورای عالی استانها با حضورکیانوش جهانبخش نماینده هرمزگان و محمد حسین بوچانی مشاورعالی رئیس این شورا و باحضور کارشناسان و مشاوران در زمینه زیست محیطی، حقوقی و حوزه سلامت جلسه ای تشکیل شد.

یکی از اعضای این کمیته، کیانوش جهانبخش عضو شورای اسلامی شهر بندر عباس است که در سال 94 در دوره چهارم شوراهای اسلامی خود را در مقابل لوله پساب آلوده خلیج فارس قرار داد و اعتراض خود را به این شکل نشان داد تا از این طریق نگاه متولیان امر را به این معظل متوجه کند و یک آلارم جدی مطرح کند که متاسفانه اتفاق خاصی در این حوزه صورت نگرفت. در حال حاضر که وی به عنوان نماینده هرمزگان در شورای عالی استانها فعالیت می کند موضوع را در این شورا به شکل قانونی در حال پیگیری است.

لذا در رابطه با جلسه کمیته ویژه بررسی معظل ورود فاضلاب و پساب آلوده به خلیج فارس و اهمیت توجه به مسائل زیست محیطی و سلامت و بهداشت با وی گفت و گو کرده ایم که در ادامه می خوانیم.

کیانوش جهانبخش نماینده هرمزگان در شورای عالی استانها در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استانها در ابتدای سخنان خود خلیج فارس را به عنوان یک میراث بین نسلی و نقطه اشتراک همه ایرانیان غیور و میهن پرست معرفی می کند و می گوید: قطره قطره آب آن ناموس میهن است و ایرانیان درطول تاریخ از خلیج فارس با غیرت و ایستادگی از نام بلند آن پاسداری و صیانت کرده اند.

وی با بیان اینکه خلیج فارس میراثی کهن و متعلق به ایرانیان است و از نسلی به نسل دیگر باید در شرایط مطلوب و عاری از هرگونه ناپاکی و آلودگی منتقل شود گفت: متاسفانه در زمینه حفاظت خلیج فارس از آلودگی خوب عمل نکرده ایم و خلیج فارس در مظلومیت تمام رو به مرداب شدن است.

خلیج فارس بیشتر شبیه دریای مرده و منجلاب و عاری از برکت شده است.همه می دانیم که اشکالات زیست محیطی و تصمیمات غلط زیست محیطی و بهداشتی اثرات مخرب بین نسلی و عوارض جبران ناپذیری دارد و نه تنها نسل حاضر را درگیر می کند بلکه نسل های بعدی را با این موضوع دچار مشکل خواهد کرد.

نماینده هرمزگان در شورای عالی استانها اشتباهات در حوزه زیست محیطی را به مراتب خطرناک تر و مخرب تر از رفتارهای یک جنایت کار جنگی می داند و می گوید: جنایت کار جنگی نسل حاضر را به مخاطره می اندازد اما تصمیم های غلط ما نسل های متعدد را درگیر می کند.

جهانبخش درادامه با اشاره به سیاست های کلی نظام که مقام معظم رهبری در اجرای بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی، در نامه‌ای به رؤسای قوا، با تاکید فراوان این سیاست‌ها را ابلاغ کردند، گفت: حفاظت، احیاء، بهسازی و توسعه‌ی منابع طبیعی تجدیدپذیر (مانند دریا، دریاچه، رودخانه، مخزن سدها، تالاب، آبخوان زیرزمینی، جنگل، خاک، مرتع و تنوع زیستی به‌ویژه حیات وحش) و اصلاح شرایط زیستی به‌منظور برخوردار ساختن جامعه از محیط زیست سالم و رعایت عدالت و حقوق بین نسلی و کنترل منابع و عوامل آلاینده‌ی هوا، آب، خاک از مباحثی است که به آن تاکید شده است.

متاسفانه در قبال خلیج فارس تخطی و تخلف های غیرقانونی بسیاری که تعارض جدی با سیاست های کلی نظام در حوزه سلامت و محیط زیست دارد وجود دارد. دراین رابطه مصداق های بسیاری با مستندات علمی و تخصصی وجود دارد که یکی از آن ها ورود پساب فاضلاب آلوده و فاضلاب های خانگی و صنعتی است.

به گفته وی؛ سالیان سال است بدون هیچ برنامه ای پساب فاضلاب را در شرایط حاد آلودگی (هفتصد لیتر برثانیه) وارد خلیج فارس می کنیم و موجب از بین رفتن آبزیان و مشکلات زیست محیطی فراوانی برای منطقه و مشکلات بهداشتی برای نسل حاضر و یقینا نسل های بعدی می شویم.

عضو شورای عالی استانها در ادامه مطلب فوق تاکید کرد: از این رو با 2 نگاه حقوق شهروندی و مهم تر از آن حقوق بین نسلی و درراستای اصل 101 قانون اساسی که وظیفه شورای عالی استانها را با تاکید رفع تبعیض بیان نموده است با تمام ظرفیت های قانونی و اختیارات شورای عالی استانها، معضل ورود پساب آلوده به خلیج فارس را پیگیری خواهیم کرد.

جهانبخش با بیان اینکه در این راستا کمیته ای ویژه با دعوت از مشاوران شورای عالی استانها در زمینه زیست محیطی، حقوقی و حوزه سلامت جلسه ای تشکیل شد که جا دارد از جناب آقای مهندس الویری ریاست شورای عالی استانها و دکتر بوچانی مشاور ایشان در راستای تشکیل این جلسه و توجه به این موضوع تشکر کنم افزود: این موضوع به صورت جدی در دستور کار کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری و روستایی شورای عالی استانها قرار گرفته است و پیگیر این موضوع به شکل قانونی در فصل جدیدی در وظایف و عملکرد شورای عالی استانها خواهیم بود.

وی با تاکید بر امنیتی شدن موضوع ورود پساب آلوده به خلیج فارس و تبعات اجتماعی آن بیان کرد: از این به بعد در هر گوشه ای از ایران که معضلاتی وجود داشته باشد از جایگاه قانونی خود نسبت به رفع آن و حتی با شکایت به کمیسیون اصل 90 اقدام جدی صورت خواهیم داد تا قوای مختلف کشور بیش از پیش به جایگاه شورای عالی استانها توجه کنند وما را درمسیر انجام وظایف و رسالت خود همراهی کنند چرا که مردم دراین زمینه مطالبه جدی دارند و دیگر کارد به استخوانشان رسیده و موضوع از حالت زیست محیطی و اجتماعی تبدیل به موضوع حاد امنیتی شده است.