به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان؛ دکتر عباس الترشیشی، جراح فوق تخصص پیوند اعضاء بیمارستان ابوعلی سینا شیراز در گفتگو با وب دا خلیج فارس گفت: بیمار بر اثر حمله قلبی و در نهایت آسیب وارده به مغز در یکی از بیمارستانهای بندرعباس بستری می شود که پس از تایید مرگ مغزی با موافقت خانواده کاندید اهداء عضو می گردد.

دکتر الترشیشی افزود: با موافقت و ایثارگری خانواده بیمار کلیه ها و کبد وی جهت اهدا به بیماران نیازمند که در لیست انتظار دریافت عضو هستند؛ به بیمارستان پیوند در شیراز ارسال خواهد شد.

وی با اشاره به اهمیت زمان در اهداء عضو از جانب بیمار مرگ مغزی گفت: این امکان وجود ندارد که بتوان فرد مرگ مغزی را مدت زمان طولانی تری در شرایط ICU و با استفاده از دستگاه زنده نگه داشت. تخریب ارگان ها در بدن با تولید سم همراه است ، مغز تخریب شده واحدی در نتیجه سم ترشح می کند که به روی گره قلب منتقل شده و آن را از کار می اندازد. این اتفاق در نهایت ممکن است 14 روز طول بکشد.

یکی از بستگان این جوان ۲۸ ساله گفت: مرحوم قبل از این اتفاق اقدام به دریافت کارت اهدای کرده بود و هر چند تحمل مرگ جوان برای خانواده و تصمیم گیری در این شرایط بسیار دشوار است؛ اما پدر و مادر مرحوم با توجه به خواست فرزندشان هرگز مخالفت نکردند و با استقبال از این عمل خداپسندانه این کار بزرگ را با همکاری مجموعه دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان انجام دادند.

وی ابراز کرد: نجات جان بیمارانی که مدتها است در انتظار دریافت عضو هستند امری خیرخواهانه و خداپسندانه است، بیاییم با فرهنگ سازی در این زمینه راه را برای رضایت خانواده ها هموار کنیم و زندگی را به بیماران و خانواده های آنان هدیه نماییم.