به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان؛ غلامرضا ظریفیان شفیعی در هفدهمین گردهمایی معاونان و مدیران فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان های مناطق آزاد کشور که فعالیت خود را از روز گذشته در سالن مرکز بین المللی رشد قشم آغاز کرده است، گفت: دنیا با توجه به درآمدهای سرشار از فعالیت های اقتصادی مبتنی بر دانش بنیان به شدت در مسیر تحول قرار گرفته و ما هم چاره ای جز حرکت در این مسیر نداریم.

وی ادامه داد: با نظام مند کردن سیستم آموزشی و استفاده از اقتصاد دانش بنیان با ابعاد مختلف آن همچون رژیم نهادی و ابعاد سرمایه انسانی،  فناوری و کارآفرینی می توانیم جایگاه مناسبی در این حوزه مهم کسب کنیم.

این استاد دانشگاه معتقد است کشورهای دارای مناطق آزاد همچون سنگاپور، هنگ کنگ، چین، مالزی بخش اعظم گردش مالی کشورشان را از فعالیت ها در مناطق آزاد به دست می آورند. 

وی با اشاره به هفت منطقه آزاد ایران و زیرساخت هایی که در این مناطق ایجاد شده است، بر فعال کردن حوزه های دانشگاهی این‌ مناطق با هدف استفاده از ظرفیت های علمی و پژوهشی موجود در مناطق آزاد برای توسعه همه جانبه و انتقال آن به دیگر نقاط کشور تاکید کرد.

ظریفیان گفت: در مناطق آزاد می توانیم با عبور از دو موج اول و دوم دانشگاهی (موج دانشگاه محور و دانشگاه _ آموزش و پرورش محور) مسیر موج سوم با عنوان دانشگاه کارآفرین و موج چهارم دانشگاه زیست بوم را بپیمائیم.

وی گردش مالی شرکت های دانش بنیان در سال گذشته را ۶۰ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: تجارت الکترونیک از طریق تلفن همراه هم سال گذشته گردش مالی  در حد ۹۰ هزار میلیارد تومان داشته و پیش بینی می شود این میزان در سال جاری به 160 هزار میلیارد تومان برسد.

هفدهمین نشست معاونان و مدیران فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان های مناطق آزاد کشور از روز گذشته به مدت سه روز در منطقه آزاد قشم در حال برگزاری است