به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان؛  هوشنگ ملایی در جمع خبرنگاران عنوان کرد: این طرح در قالب کتاب انسان و محیط‌زیست در راستای آشنایی، انس و درک بیشتر کودکان و نوجوانان با محیط زیست به‌ویژه مقوله آب اجرایی می‌شود.

وی در ادامه توضیح داد: در طرح داناب(طرح ملی دانش‌آموزی نجات آب) عنوان‌هایی مانند وضعیت منابع آبی جهان و ایران، چرخه آب، تولید و بازیابی و....مطرح و به مربیان و دانش آموزان ارائه می‌شود.

این مقام مسئول در ادامه تصریح کرد: با توجه به شرایط اقلیمی استان هرمزگان و کمبود بارش در سال‌های اخیر همچنین خشک‌سالی‌های پی‌درپی لزوم آگاهی و استفاده بهینه از آب بیشتر مطرح است ازاین‌رو آموزش همگانی برای همه اقشار جامعه ازجمله دانش آموزان ضروری است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان افزود: ازآنجایی‌که دانش آموزان طیفی از جامعه هستند که می‌توانند در مصرف بهینه آب و ترویج آموزه‌های فرهنگی مصرف بهینه در خانواده مؤثر باشند ‌این طرح از پایه هفتم مدارس آغازشده است.

ملایی با اشاره به اینکه امروز باید نگاه‌ها تغییر کند و همگان خود را در حفاظت از منابع آب مسئول بدانند اضافه کرد: در این طرح نظام‌های شش‌گانه شامل نظام‌های آموزشی ، مشارکت ، ارتباط ، نظام انگیزشی ، رسانه‌ای و ارزشیابی مورد تأکید قرارگرفته است.

وی اظهار کرد: هر کار فرهنگی باید ریشه‌ای و با تکیه‌بر تفکر و اندیشه صورت گیرد که این نگرش فرهنگی در به‌صورت ریشه‌ای از مدارس استان آغازشده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان در پایان عنوان کرد: طرح داناب برای ترویج آموزه‌های فرهنگی مصرف بهینه آب بین دانش آموزان پایه‌گذاری شده وامیدمی رود با اجرای آن روند شتابناک مصرف غیر متعادل آب متوقف شود و مصارف به سمت مصرف بهینه حرکت کند. 

در ادامه این نشست حجت‌الاسلام علی اکبر میرزایی به عنوان مشاور طرح ملی داناب(طرح ملی دانش‌آموزی نجات آب) در استان بیان کرد: طرح ملی داناب در کشور و استان یک طرح زیرساختی است که بر اساس مولفه های بومی هر منطقه تالیف و اجرایی می شود.

وی در ادامه توضیح داد: اهمیت آب به اهمیت وجود انسان گره خورده و تجربه نشان داده که دانش اموزان و کودکان تاثیر زیادی در فرهنگ سازی و حرکت به سمت مصرف بهینه دارند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در این طرح دو طیف دانش اموزان و مربیان درگیر بوده و اموزش های لازم را زیر نظر کارشناسان حوزه آب فرا میگیرند گفت: اقلام آموزشی به کار گرفته شده در این طرح شامل کتابچه های آموزشی ویژه معلمان است که دستورالعمل آموزش دانش آموزان و توضیحات لازم در مورد طرح، چرایی و ابعاد مختلف آن را توضیح می دهد.

مشاور طرح ملی داناب استان هرمزگان افزود: همراه با این کتابچه ها لوح فشرده نیز در اختیار معلمان قرار می گیرد و همچنین پوسترهای آموزشی برای معرفی طرح و برنامه های آن ویژه دانش آموزان طراحی و در تابلوی مدارس نصب می شود بروشورهایی مشتمل بر داستان های مختلف در رابطه با نقشی که دانش آموزان برای حل مسائل آب می توانند داشته باشند نیز در طرح گنجانده شده است.

میرزایی در ادامه با یاداوری اینکه رسانه ها یکی از بازوان توانمند اجرای این طرح هستند تصریح کرد: تولیداتی از قبیل تیزر آموزشی، کلیپ تبلیغاتی و محتوای آموزشی رسانه ای در سایت ها و خبرگزاری ها و روزنامه های ملی و محلی از جمله برنامه های این نظام محسوب می شود.

وی اظهار کرد:  افزایش میزان آگاهی و افزایش میزان حساسیت دانش‎آموزان و افکار عمومی نسبت به مشکلات منابع آب از اهداف طرح دانش‎آموزی نجات آب است.

مشاور طرح ملی داناب(طرح ملی دانش‌آموزی نجات آب) در استان هرمزگان در پایان بیان کرد: تردیدی نیست با اجرای صحیح این طرح دانش‎آموزان مدارس سراسر استان مبلغان فرهنگ صحیح مصرف آب و به عنوان همکار و پیام‎رسان شرکت آب منطقه‎ای به خانواده‎ها و جامعه هدف می‎شوند.