به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان، فضاهایی نوین و سرگرم کننده، به ظاهر آرام و دلنشین ، با چاشنی دروغ و شایعه پراکنی که می تواند برای عده ای پر از تشویش و استرس باشد.

از آنجایی که مردم برای خبرسازی یا همان تولید محتوا و انتشار آن در این فضا بسیار علاقمندند ، دائم در حال رقابت و سبقت با یکدیگر هستند، این جامعه مجازی برای افرادی شرایط خاصی را ایجاد کرده ولی برای روابط عمومی ها چالش بزرگتری را ایجاد کرده است.

روابط عمومی ها در این تکنولوژی ارتباطی و در لابه لای گفته ها، نقدها و نظراتی که گاهی بدون کارشناسی و از روی حدس و گمان پراکنده می شود و حتی گاهی بسیار عجیب و غریب هستند گره خورده و انرژی زیادی را جهت شفاف سازی از دست می دهند.

در طول روز قشر وسیعی از جامعه و از هر طیف که حتی برخی از صاحب منصبان را نیز شامل می شود میتوان دید که ساعتهای متمادی همگام با تعدادی از اعضای چند صد میلیونی فضای مجازی، در کسری از ثانیه اخبار و مطالب رسمی و غیر رسمی را با ذوق و شوق فراوان از این گروه به آن گروه و از آن کانال به این کانال منتقل می کنند بدون آنکه از مرجع خبر و درستی آن آگاه باشند.

این موضوع برای بعضی افراد بیشتر به سرگرمی تبدیل شده و گاهی اتفاق می افتد که درمیان رد و بدل شدن مطالب و نظرات شخصی، محصولی و یا عملکردی ازعرش به فرش و یا برعکس از فرش به عرش برده می شود و عده ای هم به کار این جماعت نا آگاه مهر تایید می زنند و به قول امروزی ها لایک تحویل می دهند.

پرواضح است که یکی از اصول کار روابط عمومی ها روشنگری، شفاف سازی و پاسخگویی سریع و به موقع است که با وجود فضایی که هر لحظه در حال گسترش است و متاسفانه هیچ قاعده و چارچوبی هم ندارد کار بسیار دشوار می شود.

و اما...

حساسیت در حوزه سلامت بار مسئولیت مدیران و خصوصا روابط عمومی این مجموعه عریض و طویل را صدچندان می کند....

چرا که بخش مهمی از اصول درمان را اعتماد بین پزشک و بیمار تشکیل میدهد ، که متاسفانه این روزها با ارائه  مطالب یا اظهار نظرهای غیرکارشناسانه موجب تزلزل این اعتماد شده اند که نتیجه آن اثرهای بسیار سویی در سلامت مردم گذاشته و خواهد گذاشت .

متاسفانه بسیاری از افراد سودجو با ورود به حوزه سلامت که از جذاب ترین و محبوب ترین بخشهای مورد توجه کاربران فضای مجازی است، بدون داشتن پشتوانه و اطلاعات علمی کافی ، گاهی نظرهایی غیرعلمی ارائه می دهند که ناخواسته موجب آسیب به سلامت جامعه می شود.

بیشترین سنگینی کار آنجایی است که شایعه ای در این حوزه ایجاد می شود و در مدت زمان کمتر از چندین دقیقه یا ساعت به خبری کشوری و یا جهانی تبدیل می شود و گاهی این شایعات و دروغ پردازی ها به دلیل محتوا و شرایط جامعه به چندین شکل سال ها در حال گردش می باشد که قطعا باید برای هر بار گردش آن نیز توضیح داده شود.

به نظر می رسد اگر کاربران این فضای مجازی که ساعت های زیادی را صرف تولید بعضی محتواهای نادرست می کنند، به دنبال حقایق باشند و به بایدها و نباید ها  توجه کنند بدون شک در فضای واقعی حقیقت را جور دیگری خواهند دید.

دکتر فاطمه نوروزیان ؛ مشاور رییس دانشگاه و مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان