به گزارش خبرگزاری بُرنا در هرمزگان ؛ مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان پارسیان با اشاره به طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا گفت: بیماری قلبی عروقی و سکته مغزی اولین عامل کشنده در سرار جهان می باشد و در صورت کاهش عوامل خطر ، این بیماریها به مقدار زیادی قابل پیشگیری هستند .

دکتر آمنه ماجدی افزود: فشار خون بالا اولین عامل خطر سکته مغزی و عامل مهم تقریبا نیمی از بیماری قلبی و سکته مغزی است و افراد مبتلا به فشارخون بالا 3 برابر بیشتر از افراد دارای فشار خون طبیعی در معرض خطر هستند .

وی در خصوص نحوه اجرای این طرح اظهار کرد: طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا در دو مرحله انجام می شود؛ مرحله اول آموزش و اطلاع رسانی از مورخ 27 اردیبهشت تا پایان برنامه و مرحله دوم انجام غربالگری از مورخ 17 خرداد لغایت 15 تیر ماه در خانه های بهداشت، مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی، بیمارستان و پایگاه سیار می باشد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان پارسیان عنوان کرد:  گروه هدف در این طرح افراد 30سال وبالاتر، زنان باردار و بیماران کلیوی در همه گروه های سنی می باشند.

این مسئول در زمینه بیماریهای مشترک بین انسان و دام از قبیل تب دانگ، چیکن گونیا ، سالک و تب مالت، نحوه انتقال آنها و همچنین لزوم مبارزه با ناقلین بیماریها، آموزش لازم ارائه داد.

دکتر عباس میرزاد فرماندار شهرستان پارسیان ضمن تشکر از دکتر ماجدی مدیر شبکه در خصوص ارایه شاخص های بیماریهای غیر واگیر شهرستان و افزایش آگاهی اعضای شورای سلامت وامنیت غذایی، طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا را حرکت بسیار مهم عنوان کرد و از تمام ادارات شهرستان خواست همکاری لازم جهت اجرای هرچه بهتر طرح با شبکه بهداشت داشته باشند.

فشار خون اعضای شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان پارسیان، توسط کارشناس بیماریها مورد ارزیابی قرار گرفت؛ و ثبت سامانه شد