به گزارش خبرگزاری بُرنا در هرمزگان ؛ محمد ذاکری در نشست خبری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه   هر اداره پس از پایان ساعت کاری باید مصرف برق را 20 درصد کاهش دهد ،افزود : بر اساس پایش لحظه ای و آنلاین برق 45 مشترک که بیشتر آنها اداره های دولتی هستند  به وضعیت قرمز رسید و برق آنها را قطع کردیم  و 31 مشترک نیز اخطار گرفتند و همچنین  برق 6 اداره در بندرعباس نیز قطع شد .

ذاکری ادامه داد :موج گرمایی شدیدی استان هرمزگان را در بر گرفته است و در دو هفته اخیر افزایش مصرف 200 مگاواتی برق را تجربه کردیم که این افزایش مصرف جهشی هم به تاسیسات و هم به وسایل خانگی آسیب می رساند.

وی با بیان اینکه میزان مصرف برق در ساعات پیک شبکه، از شاخص تعیین شده فراتر رفت، عنوان کرد :در طول یکسال بین 200 تا 300 ساعت نیاز به افزایش بار داریم و منطقی نیست از سرمایه ملی برای این ساعات نیروگاه اضافی احداث کنیم .

این مسئول بیان داشت : عبور از میزان پیک مصرف در هفته جاری و رسیدن به 2200 مگاوات یعنی شرایط بحرانی که یکی از پیامدهای آن افزایش میزان خاموشی هاست.

مدیر عامل شرکت توزیع برق هرمزگان با اشاره به اینکه از مصرف همزمان وسایلی که نیاز نداریم در ساعات اوج مصرف خودداری کنیم ، ابراز داشت : میزان افزایش مصرف در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 4 درصد است.

ذاکری با اشاره به اینکه 70 درصد مشترکین استان خانگی هستند که نشان می دهد مدیریت مصرف خانگی تا چه میزان در کاهش مصرف برق موثر است ، تصریح کرد : مشترکین خانگی در کیفیت و کمیت عملکرد شبکه برق  بسیار موثر هستند.

وی با بیان اینکه شرایط نسبت به سال گذشته بحرانی تر است، اظهار داشت : الگوی مصرف برای مشترکان خانگی 3 هزار کیلو وات ساعت در ماه تعیین شده و مشترکانی که بیش از این مصرف داشته باشند، بهای برق آنان 16درصد بیش از تعرفه اعلام شده محاسبه خواهد شد.

مدیر عامل شرکت توزیع برق هرمزگان اعلام کرد :برای  مشترکان کم مصرف به ازای هر 10 درصد مصرف کمتر از الگوی اعلام شده، بهای برق آنان 20 درصد کمتر از تعرفه محاسبه خواهد شد.

ذاکری اظهار داشت :میانگین خاموشی در استان سال گذشته 2.65 و امسال به 2.1 دقیقه به ازای هر مشترک در روز رسیده است.

وی ادامه داد : تاکنون 5800 مشترک پر مصرف در استان شناسایی شده که حدود یک درصد از مشترکین خانگی را شامل می شود.

به گفته وی پایش آنلاین و لحظه ای ادامه دارد و به دقت میزان مصرف برق ادارات را زیر نظر داریم.

خبرنگار : جمیله دبیری نیا