به گزارش خبرگزاری بُرنا در هرمزگان ؛ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: از آغاز طرح بسیج ملی کنترل فشار خون تا کنون ۳۵۳ هزار هرمزگانی از طریق مراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت ، خانه های بهداشت، ایستگاههای ثابت و سیار مورد سنجش فشار خون قرار گرفتند.

دکتر کاووس دیندارلو افزود: از این شمار ۵۷ درصد افراد فشارخون نرمال داشتند ؛  ۲۵ درصد آنان دچار پیش فشارخون هستند و ۱۸ درصد افراد نیز  پرفشاری خون دارند که زیر نظر پزشکان و متخصصان قرار می‌گیرند.

وی عنوان کرد: تشخیص و درمان به موقع بیماران مهمترین هدف اجرای این طرح در هرمزگان است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اظهار کرد: نمک اصلی‌ترین عامل فشارخون افراد است.

دکتر دیندارلو بیان داشت: در حال حاضر هر ایرانی روزانه ۱۵ گرم نمک مصرف می‌کند که این میزان باید به ۳ تا ۵ گرم کاهش یابد .

وی ابراز کرد : تغذیه مناسب، نخوردن غذا‌های پرچرب و پر نمک و فرآوری شده ؛ ورزش روزانه و همچنین مصرف میوه و سبزیجات و حبوبات بهترین راه برای پیشگیری و کنترل فشارخون افراد است.

رییس مرکز بهداشت استان با اشاره به شهرستانهای پیشرو در این طرح گفت : مردم شهرستان‌های بندرخمیر، قشم، پارسیان و بستک بیشترین استقبال را از این طرح داشته اند؛ و شهرستان‌های بندرعباس و کیش که بیشترین جمعیت شهری را دارند انتظار می رود مشارکت بیشتری داشته باشند.

طرح بسیج ملی کنترل فشارخون که از بیست و هفتم اردیبهشت در هرمزگان آغاز شده است تا پانزدهم تیر ماه ادامه دارد.

بیمارستان ها، خانه‌های بهداشت و ایستگاه‌های ثابت و سیار در مکانهای مختلف از جمله مجتمع های تجاری ؛ مساجد و ادارات و سایر مراکز عمومی محل‌های اندازه گیری فشارخون افراد است.