به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان، دکتر فریدون همتی در دیدار با رئیس مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری که در تهران انجام شد، با اشاره به اهمیت موضوع توسعه سواحل مکران، عنوان کرد: در منطقه مکران ظرفیت های بی نظیری وجود دارد که می تواند نقش موثری در توسعه این منطقه داشته باشد.

وی گردشگری را یکی از پتانسیل های این منطقه دانست و افزود: باید از ظرفیت های عظیم گردشگری سواحل مکران در مسیر رشد و بالندگی این منطقه استفاده کرد.

استاندار هرمزگان به ظرفیت‌های شیلاتی در سواحل مکران اشاره کرد و گفت: سواحل مکران علاوه بر ظرفیت های گردشگری دریایی، کشتیرانی و... دارای ظرفیت‌های شیلاتی مانند پرورش میگو و ماهی است که می تواند علاوه بر اشتغالزایی و رونق اقتصادی در منطقه، موجبات صادرات و ارزآوری را نیز فراهم سازد.

همتی به وجود طرح های متعدد در حوزه شیلاتی اشاره و بیان داشت: به منظور فعال سازی  و رونق عرصه پرورش میگو طرح های عظیمی در استان توسط بخش خصوصی در دست اقدام است که با اجرایی شدن آنها ۲۰ هزار هکتار از اراضی استان به ویژه در سواحل مکران زیر کشت میگو خواهد رفت.

وی تصریح کرد: همچنین در زمینه پرورش ماهی در دریا نیز برنامه و طرح هایی در حال اجراست که بتوانیم در این زمینه نیز ایجاد اشتغال و ارزآوری داشته باشیم.

استاندار هرمزگان چشم انداز پرورش میگو در هرمزگان را تولید ۲۰۰ هزار تن میگو اعلام کرد و افزود: با اجرایی شدن طرح های فعلی امیدواریم تا دو سال آینده تولید میگوی پرورشی در هرمزگان به ۱۰۰ هزار تن برسد.

وی با بیان اینکه اولویت واگذاری اراضی پرورش میگو با افراد بومی است، گفت: با توجه به اینکه تمامی اقدامات صورت گرفته به منظور ایجاد اشتغال و استفاده از نیروهای بومی منطقه است، اولویت واگذاری اراضی پرورش میگو و ماهی نیز با افراد بومی است.

وی با اشاره به ظرفیت کشاورزی در منطقه مکران، اظهار داشت: با توجه به نیاز کشورهای حاشیه خلیج فارس به محصولات کشاورزی و ظرفیت های این استان در تولیدات این گونه محصولات، باید به بخش کشاورزی هرمزگان بیشتر توجه و زمینه بهره‌برداری از ظرفیت ها را فراهم ساخت.

وی از پیگیری راه اندازی پروازهای مسافری در فرودگاه جاسک خبر داد و گفت: زیر ساخت های فرودگاهی این شهرستان مناسب است و در تلاش هستیم که حداقل هفته ای دو پرواز از جاسک به تهران و بالعکس را راه اندازی کنیم.

همتی خاطرنشان کرد: راه اندازی این پرواز ها می تواند موجب رونق اقتصادی به واسطه حضور گردشگر و توسعه زیر ساخت ها توسط سرمایه گذاران شود.

وی توسعه سواحل مکران را با تکیه بر توانمندی مردم این منطقه امکان پذیر دانست و تاکید کرد: با تکیه بر مردم بومی و آموزش آنها می توان توسعه مکران را تسریع کرد که این امر از اولویت های استان در بحث توسعه این منطقه است.

شایان ذکر است؛ در این جلسه مقرر شد تفاهم نامه همکارى بین مرکز همکارى هاى تحول و پیشرفت ریاست جمهورى و استاندارى هرمزگان برای توسعه دانش بنیان سواحل مکران منعقد گردد و مبناى عمل باشد.

محورهای سه گانه شیلات، گردشگرى و کشاورزى مبناى فعالیت و همکاری در این زمینه است و کارگروه مشترک و کمیته هاى زیر مجموعه در این خصوص تشکیل می‌شود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: