به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان ؛ فاطمه جراره در این جلسه اظهار کرد: در مناطق و سازمان‌های شهرداری بدون روال قانونی و با تبعیض واگذاری کانکس‌ها صورت می‌گیرد که باید ساماندهی در این خصوص انجام شود.

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس  بیان کرد: نبود مدیریت واحد شهری، مشکلات بسیاری را به وجود آورده که عدم هماهنگی درزمینهٔ واگذاری دکه‌ها ازجمله این مشکلات است. 

رئیس شورای شهر بندرعباس با انتقاد از عدم جمع آوری اطلاعات خواسته شده مربوط به کانکس و دکه های سطح شهر از سوی شهرداری گفت: در جلسات قبلی تاکید شد که شهرداری باید لیست جامعی از کانکس و دکه های سطح شهر در صحن شورا ارائه کند اما آماری که امروز اعلام شد آمار جامعی نیست. 

جراره  افزود: آمار ارائه شده تنها به سازمان های تابعه شهرداری اختصاص دارد و آمار مناطق در آن وجود ندارد. 

 جراره گفت: یکی از مشکلاتی که در حوزه واگذاری دکه ها وجود دارد دوگانگی رفتار و تبعیض در واگذاری ها است که موجب بروز مشکل شده است و بایستی واگذاری دکه و کانکس به صورت ساماندهی شده و از یک مجرا باشد. 

فیصل دانش، عضو هیئت رییسه شورای اسلامی شهر بندرعباس در این جلسه گفت : در مورد واگذاری دکه های سطح شهر متاسفانه سه سازمان شهرداری دخالت دارند و برخی سازمان ها که وظیفه ذاتی آنها چیز دیگری است اقدام به واگذاری دکه کرده اند که جای تامل دارد.  

دانش بیان کرد: با توجه به آمار ارائه شده از سوی معاونت خدمات شهری، سازمان حرف و مشاغل شهرداری 48 دکه و سازمان سیما منظر و فضای سبز حدود 80 دکه واگذار کرده است ، ضمن اینکه سازمان فرهنگی ورزشی که کارش در زمینه فرهنگ و ورزش است،  تعداد 158 دکه واگذار نموده است .!! بنظر میرسد میبایست نظارت جدی تری در مورد واگذاری دکه های سطح شهر انجام شود، وی گفت عقیده دارم این واگذاری ها و نظارت فقط میبایست توسط سازمان حرف و مشاغل انجام شود. 

فیصل دانش سخنگوی شورای شهر بندرعباس تصریح کرد:  واگذاری دکه ها باید متولی مشخصی داشته باشد و شورای شهر با یک عزم جدی برای برطرف کردن مشکلات واگذاری دکه های سطح شهر ورود کند.

حجت الاسلام والمسلمین احمد عامری سیاهوئی عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس در این جلسه بیان کرد: انجام کارهای جزیره‌ای ما را دچار تزلزل می‌کند و تداخل امور و سردرگمی را در پی دارد.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر بندرعباس افزود: باید سیستمی برای اطلاع‌رسانی واگذاری‌ها صورت بگیرد و همچنین سازمان‌های شهرداری درزمینهٔ واگذاری‌ها، با یکدیگر  هماهنگی داشته باشند.

عامری سیاهوئی تصریح کرد: انجام کارهای فرهنگی نیز همچون ساماندهی دکه‌ها نیاز به همسان‌سازی دارد و این موضوع در خصوص تابلوهای سطح شهر نیز صدق می‌کند، همه سازمان‌ها و مناطق برای خود تابلو و کانکس دارند.

رضا حیدری زاده عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس در این جلسه بیان کرد: سازمان‌ها مکلف به کسب درآمد هستند و تا زمانی که تجمیع پرداخت‌های هزینه‌ای را نداشته باشیم این مسئله ادامه خواهد داشت.

رئیس کمیسیون بهداشت، سلامت و خدمات شهری شورای اسلامی شهر بندرعباس عنوان کرد: باید متولیان امر نظارت را مشخص کنیم، همچنین درزمینهٔ نظارت واگذاری‌ها باید دید آیا سازمان حرف و مشاغل می‌پذیرد واگذاری و نظارت غرف را داشته باشد و درآمدش به سازمان دیگری برسد یا خیر.

وی افزود: باید این مسئله در کمیسیون تلفیق بررسی کارشناسی شود، تا با پیگیری‌های بیشتر حل‌وفصل شود.

معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس در این جلسه بیان کرد: جلسات و پیگیری‌های بسیاری در خصوص ساماندهی دکه‌ها و کیوسک‌ها در سطح شهر انجام شده است.

اسماعیل موحدی نژاد افزود: در سازمان سیما و منظر 82 کانکس و غرفه داریم که نوع فعالیت‌های مشخصی چون اغذیه، گل‌فروشی، کافی‌شاپ، سینما سه‌بعدی، پوشاک، تایپ و تکثیر و ... هستند، در سازمان فرهنگی ورزشی 158 غرفه شامل فعالیت‌هایی چون نشریاتی، قهوه‌فروشی، کتاب‌فروشی و ... داریم و در سازمان حرف و مشاغل 48 غرفه شامل فعالیت‌هایی چون  میوه‌فروشی، مرغ فروشی، خواروبارفروشی و ... داریم.

وی افزود: بخشی از مشکلات درزمینهٔ کانکس‌ها میراث گذشته است و در حال حاضر برنامه جامع و مشخصی برای ساماندهی طراحی‌شده که در حال اجراست.

معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس تصریح کرد: مصوبه شورا درزمینهٔ عدم واگذاری دکه‌ها تنها درزمینهٔ دکه‌های نشریاتی بوده است، در همه واگذاری‌ها کمیسیونی با نماینده شورا شکل می‌گیرد و به‌صورت قانونی انجام می‌شود.

قابل ذکر است؛ بررسی و تعیین تکلیف پیرامون ساماندهی دکه ها و کانکس‌های شهرداری بعد از تکمیل گزارش شهرداری و همچنین جهت بررسی‌های بیشتر در کمیسیون تلفیق، به جلسه دیگر شورای شهر  موکول شد.