به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان ؛ رضا کمالی زرکانی در گفتگو با خبرنگاران در خصوص پایتخت کتاب گفت : انتخاب یک استان به عنوان پایتخت کتاب کشور چندین سال است که آغاز شده و در گذشته استان هایی همچون یزد ، بوشهر و ... به این جایگاه دست یافته اند و هرمزگان نیز با توجه به ظرفیت های موجود و اراده قوی مسئولان و شهروندان می تواند به  این مهم دست یابد.

وی به  مجموعه  فعالیت های مورد نظر برای پایتختی کتاب اشاره کرد و افزود : پایتخت کتاب شامل مجموعه فعالیت هایی می شود که در حوزه ترویج فرهنگ کتابخوانی ، مطالعه و مهیا کردن زیرساخت های مورد نیاز صورت می گیرد که پس از ارزیابی این فعالیت ها ،شاخص ترین استان بعنوان پایتخت کتاب کشور معرفی می شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان اضافه کرد : این فعالیت ها شامل برگزاری نمایشگاه های مختلف کتاب ، اهدای کتاب ، ایجاد ایستگاه های مطالعه ، ساخت المان های مناسب کتاب در اماکن عمومی ، چاپ کتاب ، حمایت از نویسندگان ، شناسایی و تجلیل از مولفان، نشست ها و کارگاه های مطالعه ، گسترش کتابفروشی ها و ... می باشد.

کمالی زرکانی به نقش ارگان ها و سازمان های مختلف در محقق شدن این جایگاه پرداخت و گفت : رسیدن به این جایگاه مهم نیازمند عزم جدی در همه بخش های استان می باشد و جا دارد از فریدون همتی استاندار هرمزگان که دستور اکید برای عملیاتی شدن این پروژه را صادر کرده اند تشکر نمایم.

وی اضافه کرد : نقش شهرداری ها در ایجاد زیرساخت های موجود و ساخت المان های مناسب با فرهنگ مطالعه در اماکن عمومی و ایجاد ایستگاه های مطالعه در پارک و ناوگان حمل و نقل عمومی شهر و ... بسیار حائز اهمیت است و همچنین دستگاه های فرهنگی استان نیز در راس برنامه های این پروژه عظیم قرار دارند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان و دبیر پایتخت کتاب استان یادآور شد : تاکنون چندین نشست در سطوح مختلف با ادارات و سازمان های مختلف ، فعالان حوزه کتاب و مطالعه ، هنرمندان ، اصحاب رسانه و ... برگزار شده است و امیدوارم با عزم جدی که وجود دارد به این جایگاه دست یابیم.

زرکانی به دیگر طرح های مرتبط با این پروژه اشاره کرد و بیان داشت : طرح روستاهای دوستدار کتاب و... باشگاه های کتابخوانی از دیگر برنامه های حوزه ترویج فرهنگ مطالعه است که روستاهای دارای این ظرفیت شناسایی شده اند و جام باشگاه های کتابخوانی نیز در همه شهرهای هرمزگان برگزار می شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: