به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان ؛ دکتر محمود حسین پور با اشاره به آمار افراد زنده، تحت درمان و فوتی مبتلا به HIV در هرمزگان، افزود: موارد زنده مبتلا به اچ.آی.وی در هرمزگان 639 نفر (415 مرد و 224 زن)، افراد تحت درمان 411 نفر (223 مرد و 188 زن) و تعداد فوت شدگان ناشی از این بیماری 511 نفر است.

وی درصد راه انتقال بصورت تجمعی را به ترتیب، تزریق و سرنگ مشترک  29 درصد، تماس جنسی محافظت نشده 48 ممیز 6 دهم درصد، انتقال از مادر مبتلا به کودک 1 ممیز 4 دهم ممیز یک دهم درصد و سایر موارد 21 درصد عنوان کرد.

رییس مرکز بهداشت استان ضمن بیان اینکه احتمال می رود حدود 3 هزار و 500 بیمار مبتلا به اچ.آی.وی در هرمزگان وجود داشته باشد، عنوان کرد: با آموزش و اطلاع رسانی می توان با شناسایی دقیق و درمان به موقع گامی اساسی در راستای پیشگیری و کنترل این بیماری برداشت، و یک زندگی با کیفیت را برای این بیماران رقم زد.

دکتر حسین پور اظهار کرد: مردان با 73 درصد بیشترین میزان مبتلایان به اچ.آی.وی نسبت به زنان به خود اختصاص می دهند اما زنان با آمار 27 درصد نسبت به متوسط کشوری در جایگاه مناسبی قرار ندارند.

وی خاطر نشان کرد: تمامی این آمار بر اساس نرم افزار ورود داده های مراکز مشاوره بیماری های رفتاری استخراج شده و تمامی موارد تکراری و مهاجرت ها لحاظ گردیده و از کل آمار حذف شده است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: