به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان، « هوشنگ ملایی »،  مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان به موقعیت جغرافیایی طرح سد سرنی اشاره کرد و گفت: ساختگاه سد مخزنی سرنی در استان هرمزگان در 34 کیلومتری جنوب شرقی شهر میناب واقع شده است.

وی افزود: دسترسی به سد سرنی از طریق جاده آسفالته بندرعباس به میناب و سپس از میناب به دشت کریان و از جاده دسترسی به طول 12 کیلومتر که از دهانه رودخانه تا محور سد می باشد امکان پذیر است.

 مدیرعامل آب منطقه ای استان هرمزگان ادامه داد: رودخانه سرنی از کوه های شمال شرقی حوضه آبریز سرچشمه می گیرد و به دریای عمان می ریزد.

ملایی به اشاره به اهداف احداث سد سرنی اشاره کرد و گفت: این سد با هدف تامین سالانه 12 میلیون متر مکعب آب شرب منطقه و حفظ تعادل سفره آب زیرزمینی و محیط زیست به منظور نگهداری وضع موجود با تامین سالانه 4/3 میلیون متر مکعب احداث و به بهره برداری رسیده است.

 وی ابراز کرد: محل تأمین اعتبار کل طرح شامل سد، خط انتقال و تصفیه خانه از محل تسهیلات بانک توسعه اسلامی به مبلغ 87 میلیون یورو است.

مدیرعامل آب منطقه ای استان هرمزگان گفت:  شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران به عنوان کارفرما و شرکت مهندسی مشاور آبان پژوه به عنوان مشاور این طرح بودند.

ملایی همچنین به موقعیت مکانی سد سرنی اشاره کرد و افزود: مسافت بندرعباس به میناب 110 کیلومتر و میناب به کارگاه سد نیز 34 کیلومتر است و خط انتقال آب به موازات جاده میناب به کارگاه سد بوده تصفیه خانه این سد در کنار تصفیه خانه موجود در شهر میناب پایین دست سد  استقلال در 5 کیلومتری شهر میناب قرار گرفته است.

وی با اشاره به مشخصات اصلی طرح سد سرنی اضافه کرد: تصفیه خانه این سد با پیشرفت فیزیکی 65 درصدی با ظرفیت 2 متر مکعب بر ثانیه و فرایند متعارف فرآیندهای اصلی از قبیل هوادهی، زلال سازی، ازن زنی و فیلتراسیون از محل وام بانک توسعه اسلامی به مدت 36 ماه و با پیمانکاری شرکت زلال ایران احداث شده و تاریخ قرارداد نیز اسفند ماه سال 96 شروع شد.

مدیرعامل آب منطقه ای استان هرمزگان در تشریح مشخصات خط انتقال آب سد سرنی به پیشرفت 100 درصدی آن اشاره کرد و افزود: طول خط انتقال؛ 38 کیلومتر، قطر لوله؛ 1000 میلیمتر، میزان آب انتقالی؛ 12 میلیون متر مکعب در سال، ظرفیت خط انتقال؛ یک متر مکعب بر ثانیه، پیمانکار؛ مشارکت آبسار_فراسان و نحوه تأمین مالی نیز از محل وام بانک توسعه اسلامی و همچنین تاریخ شروع قرارداد آبان ماه 95 و مدت قرارداد نیز 24 ماهه بوده است.

ملایی با اشاره به مشخصات سد سرنی و پیشرفت 100 درصدی این سد عنوان کرد: سد خاکی سرنی(سنگریزه ای با هسته رسی قائم)، طول و عرض تاج به ترتیب 460 و 12 متر، ارتقاع از پی؛ 55 متر، تراز تاج نیز 146 متر و حجم خاکریز بدنه؛ 1/9 میلیون متر مکعب بوده و یه پیمانکاری شرکت ملی ساختمان احداث شده است.

 وی در پایان به نحوه تأمین مالی سد سرنی اشاره و بیان داشت: اعتبار لازم جهت احداث این سد از محل وام بانک توسعه اسلامی تامین شد و قرارداد آن نیز آبان ماه 94 به مدت 48 ماه شروع شد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: