به گزارش خبرنگار برنا از همدان، شهرستان نهاوند یکی از شهرهای غربی ایران است که در دامنه‌های رشته کوه بلند زاگرس قرار دارد. به واسطه موقعیت جغرافیایی این شهرستان، چشم‌اندازها و مناظر بی‌بدیلی را می‌توانید در نهاوند ببینید.

سراب گاماسیاب یکی از چندین سراب نهاوند محسوب می‌شود که بسیار پُر آب است و در 20 کیلومتری جنوب نهاوند قرار دارد. از طریق جاده نهاوند به کنگاور می‌توانید به سراب زیبای گاماسیاب برسید.

واژه گاماسیاب یعنی آبی که ماهی بزرگ دارد. سراب گاماسیاب که از دره‌های شمالی کوه گرو (گرین) سرچشمه می‌گیرد پس از خروجش از دل زمین به سبب آبدهی فراوانش که قابل مقایسه با دیگر سراب‌های همدان نیست، دریاچه‌ای طبیعی را ایجاد می‌کند که به عنوان یکی از تفرجگاه‌های غرب کشور در استان همدان شناخته می‌شود.

سراب گاماسیاب رودخانه‌ای با همین نام را نیز به وجود می‌آورد که با عبور از دشت‌های نهاوند زمین‌های کشاورزی را سیراب می‌کند و حیات را به درختان هدیه می‌دهد.

رودخانه گاماسیاب پس از خروج از نهاوند از شهرهایی چون کرمانشاه، لرستان، خوزستان می‌گذرد و نام‌های مختلفی همچون قره سو، سیمره و کرخه را از آن خود می‌کند. در نهایت رودخانه گاماسیاب به خلیج نیلگون فارس می‌ریزد.

از دیگر دیدنی های نزدیک به سراب گاماسیاب می‌توان به غار گاماسیاب، پارک جنگلی و کتیبه‌ای از ناصرالدین شاه اشاره کرد که در فاصله کمی از این سراب قرار دارند و دیدن آن‌ها را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

 

حجم ویدیو: 30.18M | مدت زمان ویدیو: 00:03:39
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: