به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حوزه هنری استان همدان، مسئول واحد آموزش و پژوهش حوزه هنری استان همدان با بیان اینکه قهوه خانه ها از مراکز تجمع و مراودات اجتماعی مؤثر بین مردم بوده اند گفت: کتاب «قهوه خانه در همدان» به معرفی انواع قهوه خانه ها، قهوه­چی ها و تاریخ قهوه خانه در استان همدان پرداخته و 300 قهوه خانه در همدان را برشمرده است.

مصطفی قهرمانی ارشد با اشاره به اینکه قهوه خانه ها دارای مجموعه ای از اصناف بوده اند گفت: نقالی و پرده خوانی، نقاشی، خوانندگی، معرکه گیری و هنرنمایی پهلوان ها و فروشنده‌ های فعال در قهوه خانه ها، از مجموعه صنف های فعال در قهوه خانه های همدان بوده است.

وی قهوه خانه ها را دارای کارکرد «ادبی» و «اجتماعی» موثر بین مردم دانست و افزود: کارکرد ادبی قهوه خانه ها از دوره صفویه رایج شد که شامل شعر و شاعری، سخن وری، سردمداری و قصه خوانی بوده است و کارکرد اجتماعی آن شامل انجام امور خیریه، گلریزان، تهیه جهیزیه برای نیازمندان، ریش سفیدی بزرگان و رفع دعاوی بین اهالی شهر را شامل می شده است.

مسئول واحد آموزش و پژوهش حوزه هنری استان همدان «علی اصغر حمدیه» را ‌به عنوان پژوهشگر و نگارنده و «محسن صیفی کار» را ویراستار کتاب «قهوه خانه در همدان» معرفی کرد و گفت: این کتاب با پژوهش میدانی، در هفت فصل، 336 صفحه، قطع وزیری، به عنوان نوزدهمین اثر مکتوب دانشنامه استان همدان روانه بازار کتاب شده است.

قهرمانی ارشد قهوه‌خانه‌ها را مرکز تعامل چهره به چهره مردم یک شهر دانست و افزود: تعاملات چهره به چهره موجب افزایش سرمایه های اجتماعی در جامعه می شود که امروزه در سایه فضای مجازی و دوری انسان ها از یکدیگر، شاهد کم رنگ شدن آن هستیم و این کتاب در آستانه 13 شهریور روز «مردم شناسی» منتشر شده است.

 

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: