مهدی صفی خانی در گفتگو با خبرگزاری برنا به مناسبت روز غار پاک با اشاره به اهمییت غار ها در محیط زیست اظهار کرد: غارها با توجه به شرایط خاص زیست محیطی؛ تاریخی و باستان شناسی که در جوامع دارند همیشه از اهمیت ویژه ای در اقلیم شناسی وطبیعت گردی برخودار هستند.

وی با بیان اینکه استان همدان از جمله استان های غنی در حوزه غار و غار شناسی می باشد عنوان کرد: در استان همدان با توجه به شرایط باستان شناسی وتعداد غارهایی که وجود دارد کارگروه هایی در این زمینه به صورت و تخصصی فعالیت می کنند.

معاون فنی محیط زیست همدان ادامه داد: در استان همدان ۴۵غار وجود دارد که براساس ضوابط و قوانین تعدادی از غارها قابلیت پذیرش گردشگر را دارند.

صفی خانی با اشاره به غار سراب کبودرآهنگ بیان کرد: غار سراب یکی از پدیده های طبیعی مهم زمین شناسی در کشور به شمار می آید و برای ثبت به عنوان اثر طبیعی ملی به سازمان حفاظت محیط زیست معرفی شده است که منتظر طرح این پیشنهاد در شورای عالی محیط زیست هستیم.

وی با بیان اینکه غار علیصدر همدان شهرت جهانی دارد ونباید تغییرات غیر ضروری در آن انجام شود افزود:تغییرات غیر ضروری و استفاده از سازهای غیر تخصصی باعث آسیب جدی به این غار در دراز مدت می شود

معاون‌فنی محیط زیست همدان با اشاره به ضرورت حفاظت وکنترل زیستی غار ها گفت:باید بستر های لازم برای حفاظت و نگهداری بیشتر غارها در استان همدان فراهم شود.

صفی خانی گفت:خوشبختانه غار های استان همدان از نظر زیست محیطی شرایط خوبی دارند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: