به گزارش خبرنگار برنا، شامگاه روز سه‌شنبه ویژه برنامه شب خاطره با اکران فیلم سینمایی آبادان یازده ۶۰، اجرای نقالی، مداحی و روایتگری دفاع مقدس در باغ موزه همدان برگزار شد.

در این مراسم که به مناسبت گرامیداشت چهلمین سالگرد هفته دفاع مقدس برگزار شد سپاه ناحیه همدان، شورای اسلامی و شهرداری همدان، سازمان هنری رسانه ای اوج و جامعه ایمانی مشعر همکاری داشتند.

فرمانده سپاه ناحیه همدان در گفتگو با خبرنگار با اشاره به چهلمین سالگرد دفاع مقدس اظهار داشت: حضرت آقا فرمودند این جنگ برای ما تبدیل به گنج شد و واقعا هم اگر نگاه کنیم تجربه دفاع مقدس برای ما امثال حاج قاسم سلیمانی و در استمرار آن تربیت شهیدانی مانند شهید حججی است.

وی افزود: استان همدان نیز در بحث دفاع مقدس نقش بسیار شاخصی را ایفا کرده و از روزهای آغازین جنگ در گردنه صلوات آباد که اولین روزهای درگیری بود تا عملیات مرصاد بچه‌های همدان نقش داشته‌اند و در این راه شهدای زیادی را نثار انقلاب کرده‌اند.

فرمانده سپاه ناحیه همدان با بیان اینکه استان همدان در تمامی ابعاد جنگ حضور داشته است، گفت: در پشتیبانی از جنگ زنان همدان شبانه نان گرم پخت می‌کردند و صبح این نان به رزمندگان سرپل ذهاب می‌رسید، در حوزه دانش‌آموزی ما شهید شاخص داریم در حوزه پیشکسوتان، جهادگران و پاسداران ما شهدای شاخصی زیادی را تقدیم انقلاب کرده‌ایم.

بقایی خاطرنشان کرد: شهید همدانی هم یک از شاخص‌ترین شهدای همدان بود که یک اربعین از عمر خود را در راه دفاع از انقلاب گذراندند که بعد از دفاع مقدس نیز در خارج از مرزها ایفای نقش کردند و جان عزیز خود در این راه از دست دادند.

وی با بیان اینکه حضرت آقا فرمودند همدان دارالمونین بود و دارالجهاد هم شد، بیان کرد: ابداع‌هایی که رزمندان همدان در دوران جنگ تحمیلی داشتند بسیار شاخص بود به طور مثال اعزام 10 لشکر و 5 لشکر که شهید حسن صوفی مبدع آن بود توانست روند جدیدی در دفاع مقدس ایجاد کند و در سایر استان‌ها نیز این نوع ابداع شکل بگیرد.

فرمانده سپاه ناحیه همدان عنوان کرد: در ایجاد برخی از لشکرها همدانی‌ها نقش شاخصی داشتند و تقریبا در تمامی عملیات‌ها رزمندگان همدانی ایفای نقش کردند که می‌توان به چند عملیات مانند ثامن‌الائمه، فتح‌المبین، کربلای 4، کربلای 5، بیت المقدس و مرصاد اشاره کرد، بچه‌های همدان بیشتر در غرب کشور حضور داشتند اما در جبهه‌های جنوب هم نقش‌آفرینی‌های زیادی کردند.

بقایی با بیان اینکه در بحث اشاعه فرهنگ ایثار و شهادت نتوانستیم در 40 سال گذشته به خوبی عمل کنیم، گفت: ما شهید دانش‌آموزی در استان همدان داریم به نام شهید محمدرسول رضایی که برخلاف سن کم خود صحبتی را انجام می‌دهد که تنها از یک کارکشته سیاسی این صحبت بر‌می‌آید این شهید می‌فرماید "در تشییع جنازه من پرچم آمریکا را به آتش بکشید تا مردم بدانند من ضدآمریکایی و تابع ولایت فقیه هستم" این صحبت عمق درک این شهید را از انقلاب نشان می‌دهد.

وی افزود: شهید دیگری از استان به نام حمید هاشمی در وصیت نامه زیبای خود می‌گوید "ما برای یک ماه و دوماه یک عملیات نیامده ایم. ما به رضای او آمده ایم و به رضای او می ایستیم. ابر قدرت کیست؟ ابر قدرت ها کیستند ؟ ابر قدرت خداست، و خداست و خداست" این مکتب گفتمان ساز را ما نتوانسته‌ایم معرفی کنیم چرا همچنان یک جوان ما باید دنبال الگو بگردد حضرت آقا خطاب به علما می‌گویند همه الگوهای ناب را شما معرفی کردید و 50 سال درس فقه و قال باقر (ع) و قال صادق (ع) گفتید یک بار هم وصیت نامه شهدا را بخوانید.

فرمانده سپاه ناحیه همدان با اشاره به نقش همه مردم در دفاع مقدس گفت: دفاع مقدس ما مردم محور و هرکسی از مردم که می‌خواست وارد جنگ شود نقش خود را پیدا می‌کرد یک پیرمرد در جنگ سقایی می‌کرد، مادری برای رزمندگان دستکش می‌بافت و امروز این الگو در جبهه‌های مقامت استفاده می‌شود.

بقایی خاطرنشان کرد: ما باید با ابزارهای روزآمد، جذاب و فراگیر با بهره‌مندی از رسانه و فضای مجازی به صورت کلیپ، خاطره‌گویی، روایتگری، نمایش‌نامه و به صورت لذت بخش فرهنگ دفاع مقدس و ایثار و شهادت را نشان دهیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه شورای اسلامی و شهرداری همدان در بحث ترویج فرهنگ و ایثار شهادت اقدامات رضایت‌بخشی انجام داده اند، اظهار داشت: نکته بارز این اقدامات جانمایی و نصب تصاویری از شهدا در میادین و بلوارهای شهر است تا مردم با چهره و نام شهدای عزیزمان آشنا شوند و نسل‌هایی که جنگ را ندیدند بدانند چه جوانان رشید و نخبه‌ای برای دفاع از آرمان‌های امام (ره) و حفظ مرزهای کشور شجاعانه به دل آتش زدند.

اکبر کاووسی افزود: گستردگی این تصاویر باعث شده است فرهنگ ایثار و شهادت به یک باور برای همشهریان عزیزمان تبدیل شود و این فرهنگ را در نزد عموم مردم تقویت کند از سوی دیگر رضایت و دعای خیر خانواده شهدا را در پی داشته است و باید گفت نقطه عطفی در مدیریت شهری دوره پنجم بود.

وی با اشاره به اشاعه وصیت‌نامه شهدا گفت: در کوچه‌هایی که در شهر همدان به نام شهدا مزین شده بود، با اقدام شایسته شهرداری همدان بخشی از زندگینامه، وصیت‌نامه و خاطرات این عزیزان، در تابلوهایی در زیر نامشان جانمایی شد تا مردم بیش از پیش با شهدای دفاع مقدس انس و الفت بگیرند.

کاووسی خاطرنشان کرد: تقدیر از پدر و مادران شهدا، و نیز تقدیر و تجلیل از جانبازان و آزادگان که به کرات توسط شورا و شهرداری همدان انجام شد از دیگر اقدامات خوب در این حوزه بوده است. 

وی با اشاره به همکاری و تعامل شورا و مدیریت شهری همدان با ارگان‌ها و نهادهای مختلف و مساعدت ایشان به منظور ترویج فرهنگ ایثار و شهادت بیان کرد: تشکیل کارگروه ایثار و شهادت ابتکار بسیار خوبی بود که توسط شهردار همدان صورت گرفت. 

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر همدان عنوان کرد: با ابتکار شهرداری همدان، این عزیزان از جمله سردار حسام، خانم ضرابی‌زاده و شهید بزرگوار سردار خوش لفظ در این کارگروه گرد هم می‌آمدند و برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت برنامه‌ریزی می‌کردند. 

وی افزود: مقام معظم رهبری به تازگی از شهید خوش لفظ نام بردند و بارها ایشان از دیگر بزرگان عرصه دفاع مقدس همدان از جمله سردار شهید حاج حسین همدانی، سردار شهید حاج میرزا محمد سلگی و سردار حسام یاد کرده‌اند و این افتخاری برای مردم همدان است.

رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری همدان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه بی‌تردید فرهنگ ایثار و شهادت که برگرفته از فرهنگ عاشورا و واقعه کربلا است، یکی از عوامل اصلی حفظ اسلام در طول تاریخ و نیز استواری نظام جمهوری اسلامی به شمار می‌رود، اظهار داشت: توجه به فرهنگ ایثار و شهادت راز بیمه شدن کشور در برابر دشمنان است و از این راز بزرگ در  8 سال دفاع مقدس پرده‌برداری شد.

وی افزود: چنان که بی‌لکنت می‌توان گفت شعار "ما می‌توانیم" خلاصه و نمادی از دفاع مقدس و برگرفته از رشادت‌ها و ایثارگری‌های رزمندگان سپاه اسلام در طول جنگ تحمیلی است.

وی با بیان اینکه دوران هشت ساله دفاع مقدس به عنوان مشعلی همیشه فروزان روشنگر راه جامعه خواهد بود، گفت: 

تفاوت دفاع مقدس ما با بقیه جنگ‌های تاریخ ایران و جهان در روحیه معنویت و ایثار و فداکاری رزمندگان و نیز شهادت‌طلبی ایشان بوده است. 

وجدی هویدا خاطرنشان کرد: رزمندگان سپاه اسلام خلأ تسلیحاتی خود را با معنویت و روحیه ایثارگری و شهادت‌طلبی پر می‌کردند و در برابر دشمن بعثی که با حمایت‌های مالی، تسلیحاتی و اطلاعاتی آمریکا و کشورهای اروپایی و برخی از کشورهای همسایه به یک ابرقدرت نظامی تبدیل شد به پیروزی‌های بزرگ دست یافتند و نیروهای صدام را زبون و عاجز کردند.

 وی با اشاره به اهمیت گسترش فرهنگ ایثار و شهادت بیان کرد: فرهنگ ایثار و شهادت، به عنوان یک فرهنگ متعالی و در زمره عالی‌ترین مفاهیم الهی در شرایط فعلی کشور در سطح جامعه ترویج داده شود تا امروز نیز در برابر تهاجم اقتصادی و فرهنگی دشمنان نظام پیروز میدان باشیم. 

رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری همدان عنوان کرد: این مفاهیم اثرگذار و حرکت‌آفرین قادرند تا فضای یک جامعه را به صورت گسترده تحت تأثیر قرار دهند و والاترین برکات را برای آن به همراه داشته باشند که امروز نمونه‌های بارز آن را می‌توان در رشادت‌های مدافعین حرم در سوریه و عراق، و ایثارگری جامعه درمانی کشور در شیوع کرونا مشاهده کرد.

وجدی هویدا با اشاره به اقدامات این سازمان گفت: سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری همدان نیز به تبعیت از شورای اسلامی شهر و شهرداری همدان برنامه‌های متعددی در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت با مشارکت معاونت‌‌ها، سازمان‌ها و مناطق شهرداری همدان و نیز ارگان‌ها و نهادهای ذی‌ربط در این حوزه طراحی، تدوین و اجرایی کرده و همواره سعی بر این بوده است این اقدامات مبتکرانه و بدیه و اثرگذار باشد.

وی افزود: که از آن جمله می‌توان به فضاسازی شهر در مناسبت‌های مختلف مرتبط با دفاع مقدس، برگزاری مراسم گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و نیز تجلیل از خانواده معزز ایشان، تجلیل از جانبازان و آزادگان سرافراز، برگزاری اردوهای راهیان نور شهری، تشکیل میز ایثار و شهادت در سازمان، برگزاری نمایشگاه‌های مختلف در این حوزه، بهره‌گیری از رسانه‌های دیداری، شنیداری و مکتوب و نیز فضای مجازی با تولید محتوا، مشارکت در رونمایی کتاب‌های مرتبط با دفاع مقدس، حمایت از گروه‌های هنری و سازمان‌های مردم نهادی که در این راستا فعالیت دارند و نیز همراهی با ارگان‌ها و نهادهای ذی‌ربط اشاره کرد. 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: