به گزارش خبرنگار برنا از همدان-یادداشت- پیک سوم کرونا را در حالی در استان همدان شاهد هستیم که اولا فصل پاییز است و بعلت تغییر آب و هوا و تغییر دما معمولا شرایط بسی سخت تر و بیماری بیشتر و از طرفی استان همدان هفت ماه وضعیت قرمز را نداشته است و هم اکنون دو هفته است که  وضعیت قرمز را تجربه می کند، و متاسفانه آمار بیماران مبتلا و فوتی ها در استان در حال افزایش است و به نظر می رسد پاییز سختی را در پیش رو داریم  و آژیرهای خطر به صدا درآمده است.

از ابتدای ورود این ویروس به استان که اواخر سال قبل بود تا امروز،  آن چه باعث شد استان همدان شرایط بهتری نسبت به سایر استان ها داشته باشد رعایت پروتکل های بهداشتی از طرف مردم فهیم و فرهنگ دوست استان بوده است تا جایی که میانگین رعایت پروتکل ها در استان همدان حدود۸۵ درصد و بالاتر از میانگین کشوری بوده است و حتی تعدادبستری ها تا حدود ۱۱۰ نفر پیش رفت و به صورت کلی استان همدان در ۷ماه شرایط قرمز را تجربه نکرد و کمترین تلفات را داشته است و توانست موج اول و دوم را به خوبی پشت سر بگذراند. 

اما متاسفانه با شروع موج سوم در استان همدان شاهد افزایش آمار بالای ابتلا و فوتی ها بودیم و هم اکنون بیش از یک میلیون نفر از مردم استان پروتکل ها را رعایت نمی کنند و همین باعث شد که همدان در موج سوم شرایط سختی را تجربه کند و متاسفانه ظرفیت بیمارستان ها در حال تکمیل شدن است .

بیش از هزار نفر از کادر بهداست و درمان استان که هفت ماه سخت را پشت سر گذاشته اند به کرونا مبتلا شده اند و علیرغم تلاش و کوشش شبانه روزی اما متاسفانه بعلت کار و فعالیت زیاد دچار مشکلات زیادی شدند و هر چه مردم بیشتر رعایت کنند به کادر و بهداشت خدمت کرده اند چون آمار بالای بیماران باعث فشار زیادی به کادر بهداشت و درمان خواهد شد .

به هرحال مردم استان همدان از گذشته تا امروز به داشتن فرهنگ غنی و اصیل شناخته شده بودند و در شرایط فعلی رعایت پروتکل ها، استفاده از ماسک و رعایت نکات بهداشتی کمک بزرگی اول به خودشان، بعدافراد جامعه و کادر بهداشت و درمان است و تنها راه عبور از شرایط قرمز فعلی رعایت پروتکل ها،فاصله گذاری و پرهیز از حضور در اجتماعات و مکان های شلوغ و پرتردد است .

امیدواریم مردم با درک این شرایط خاص در جهت کنترل و مبارزه با کرونا همچون پیک اول و دوم بتوانند تاثیرگدارباشند و به زودی شاهد برگشتن به شرایط عادی جامعه و عبور از این مرحله سخت و خاص تاریخی باشیم و جامعه ای سالم با شهروندان سالم به دور از هر گونه بیماری داشته باشیم . انشاالله.

 

ربانی مهر 

مسئول کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونا استان همدان 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: