به گزارش خبرگزاری برنا از همدان، رئیس سازمان صنعت و معدن استان همدان اظهار داشت: در پنج ماه نخست امسال 54 میلیون و 289 هزار دلار کالا به وزن 460  هزار تن از استان همدان به سایر کشورها صادر شده است.

وی با اشاره به اینکه صادرات غیرنفتی به عنوان یکی از اولویت‌های اساسی در استان همدان محسوب می‌شود، گفت: صادرات استان همدان در پنج ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزشی بدون تغییر و از نظر وزنی 11 درصد افزایش داشته است.

متین تصریح کرد: واردات کالا از گمرک همدان نیز در این مدت بیش از 17 میلیون و 392 هزار دلار به وزن سه هزار و 637 تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر ارزشی 14 درصد و به لحاظ وزنی 15 درصد رشد داشته است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان بیان کرد: تراز تجاری استان مثبت و افزون بر 36.9 میلیون دلار بوده و حجم مبادلات تجاری استان افزون بر 71.6 میلیون دلار است.

وی با اعلام اینکه در این مدت 46 قلم کالا به 22 کشور جهان صادر شده است، عنوان کرد: این کالاها به کشورهای آلمان، فیلیپین، اسلواکی، هلند، ایتالیا، لهستان، اکراین، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان، چین، ترکیه، پاکستان، امارات، عراق، سوئد، هند، مصر، افغانستان، اسپانیا، انگلستان و رومانی صادر شده که این میزان در سال گذشته در مدت مشابه 74 قلم کالا و  22 کشور بوده است.

وی با بیان اینکه به دنبال این هستیم تا بازارهای هدف صادراتی استان همدان را افزایش دهیم، تاکید کرد: در حال حاضر باید به دنبال بازارهای پایدار برای صادرات کالاهای استان همدان باشیم چراکه بازارهای متزلزل به صادرات استان همدان آسیب وارد می‌کند.

متین با اشاره به اینکه وضعیت صادرات استان همدان وضعیت مطلوبی را دارد، افزود: بخش خصوصی و صادرکنندگان استان همدان باید تلاش لازم را برای افزایش میزان صادرات داشته باشند و بخش دولتی نیز به دنبال این است تا بسترهای لازم را در این زمینه فراهم کند.