به گزارش خبرگزاری برنا از همدان، مدیرکل ورزش و جوانان استان همدان در حاشیه مسابقات زورخانه ای قهرمانی نونهالان و نوجوانان کشور اظهار کرد: ورزش باستانی و پهلوانی یکی از رشته‌های ورزشی با قدمت بالا از گذشته تا به امروز در بین ایرانیان بوده است  و میزبانی این رقابت ها برای ورزش باستانی بسیار حائز اهمیت است.

 

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر احیای ورزش پهلوانی در کشور بیان داشت: ایشان در مورد این ورزش فرمودند «ورزش پهلوانی یک ورزش نیست بلکه یک فرهنگ و تاریخ است که باید احیا شود».

 

سید عبدی افتخاری بیان داشت: ما نیز امیدواریم با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری و نظر مساعد ایشان روز به روز شاهد احیای این ورزش باشیم.

 

وی با بیان اینکه افراد زیادی در رشته باستانی در همدان فعالیت داشته و دارند گفت: استان همدان از نظر ورزش باستانی جایگاه ویژه‌ای در کشور دارد.

 

مدیرکل ورزش و جوانان استان همدان با اشاره به فعالیت بیش از 20 زورخانه در ورزش‌های باستانی در سطح استان گفت: در این زمینه بیش از 3 هزار نفر نیز در رشته‌های ورزش باستانی در رده‌های سنی مختلف در استان همدان فعالیت دارند.

 

وی تصریح کرد: ورزش باستانی همدان پس از تغییرات صورت گرفته روز به روز در حال گسترش بوده و موفقیت‌های زیادی را از آن خود کرده است و جا دارد از میزبانی مطلوب دانشگاه آزاد همدان تقدیر و تشکر نمایم.

 

وی با اشاره به اینکه اخلاق مهمترین اصل و نشانه بزرگ ورزش باستانی و پهلوانی است گفت: هدف ما بالا بردن کیفیت و تبلیغات بیشتر برای ترویج فرهنگ ورزش پهلوانی و اخلاق‌مداری در بین جوانان است.

 

افتخاری در ادامه بر استقبال بیشتر خاواده ها از ورزش باستانی تاکید کرد و گفت: در این زمینه باید برای تشویق جوانان و نوجوانان به سمت ورزش‌ باستانی به عنوان نماد ورزش ایرانی، تبلیغات و اطلاع‌رسانی بیشتری صورت گیرد.

 

وی با بیان اینکه کشتی پهلوانی نیز جزو رشته‌های ورزش باستانی است گفت: خوشبختانه ورزش باستانی نسبت به دیگر رشته‌ها هزینه زیادی ندارد و با کمترین هزینه می‌توان زیر نظر مربیان، فنون ورزش باستانی را فرا گرفت.

 

مدیرکل ورزش و جوانان استان همدان گفت: هزینه برای این ورزش سرمایه‌ عظیمی است که نتیجه آن تربیت نسلی با اخلاق و متدین در کشور و آینده خواهد بود.

 

وی بیان کرد: نیاز است مسئولان ورزشی کشور با احیای این ورزش، جوانان و نوجوانان را به سمت ورزش‌های باستانی تشویق کنند تا علاوه بر دور ماندن از آسیب‌های اجتماعی، اخلاق‌مداری و مروت را نیز در جوانان تقویت کنیم.

 

مدیرکل ورزش و جوانان استان همدان افزود: توجه به سنین پایه یکی از اولویت‌های اصلی ورزش کشور است و در همه رشته‌ها این موضوع صدق می‌کند.

افتخاری تصریح کرد: باید از ظرفیت جمعیت جوان کشور به‌خوبی استفاده کنیم تا با کشف استعدادها در رشته‌های ورزشی، موفقیت بیشتری را در آینده ورزش کشور رقم بزنیم.

وی گفت: نیاز داریم که نوجوانان و نونهالان کشور این ورزش را فراگرفته و پس از آن میدان را برای فعالیت آنها باز کنیم تا در فضای فراهم شد جمعیت بسیار مناسبی از علاقمندان به این ورزش ورود کنند.