به گزارش خبرگزاری برنا از همدان، مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری همدان در نخستین کارگروه تخصصی توسعه روستایی و عشایری استان همدان افزود: توسعه پایدار روستاها مورد تأکید دولت تدبیر و امید و استاندار همدان است که باید همه به این مهم اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.

وی هم‌جهت نبودن برنامه‌های توسعه، کمبود منابع درآمدی کافی و پایدار برای دهیاری‌ها، نبود راهبردها و نمودارهای روستایی، نبود مشارکت روستاییان در برنامه‌های توسعه و غیره را از مشکلات توسعه روستاها عنوان کرد.

مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری همدان در ادامه انتخاب مشاوران ذیصلاح و توانمند، تجربه و تحلیل وضعیت موجود روستاها، طراحی ساختار مکانیزم توسعه برای روستاها، استفاده از اعتبارات ملی برای توسعه روستاها و فعال شدن کارگروه تخصصی توسعه روستایی و عشایری را از راهکارهای توسعه روستاها عنوان کرد.

عربی عنوان کرد: ساماندهی فرآیند توسعه پایدار روستایی، تهیه و تدوین سند و چشم اندازه‌ای توسعه روستایی در استان، ارتقای سطح همکاری‌ها و تعاملات بین دستگاه‌های عضو این کارگروه، پیگیری و نظارت مستمر پرفعالیت‌های حوزه روستایی در بخش‌های مختلف ازجمله اهـداف ضرورت تشکیل این کارگروه در استان است.

وی بیان داشت: امیدواریم با پیگیری‌های دستگاه‌های مرتبـط شاهد تسریع فرآیند توسـعه روستایی و ساخت‌وسازهای عمرانی و سایر فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی در جوامع  روستایی و عشایری استان باشیم.

عربی بابیان اینکه در حال حاضر هزار و ۳۷ روستای دارای سکنه در استان همدان وجود دارد، گفت: از این تعداد در ۷۴۱ روستا دهیاری فعال وجود دارد  که از اعتبارات ملی و ارزش‌افزوده اعتبار دریافت می‌کنند.

وی یادآور شد: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۱۷ میلیارد و ۳۶۶ میلیون تومان اعتبار به‌حساب دهیاری ها واریزشده است.

وی تعداد دهیاران زن را ۵۲ نفر اعلام کرد و افزود: ۸۵۹ روستای استان نیز دارای شورای اسلامی و ۸۳ روستا نیز بدون شورا هستند.