به گزارش خبرگزاری برنا از همدان، معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای استان همدان در خصوص طرح آب‌رسانی از سد تالوار به همدان اظهار داشت: برای رفع  مشکلات آب در سال ۱۳۸۳ و در سفری که مقام معظم رهبری به استان همدان داشتند و از نزدیک مسائل و مشکلات استان همدان را بررسی کردند به یکی از این مشکلات که تأمین آب در استان همدان بود نگاهی ویژه صورت گرفت به‌طوری‌که تصویب ۱۱ طرح مطالعاتی مخزنی در حوزه آب از نتایج سفر ایشان به استان همدان بود.

اسدالله بداغی افزود: ازجمله این طرح‌ها که در راستای تأمین آب شرب مردم شهرستان همدان به تصویب رسید آب‌رسانی از سد تالوار به همدان بود که گفته می‌شود بزرگ‌ترین پروژه صنعت آب غرب کشور است.

وی با اشاره به اینکه طرح آب‌رسانی از سد تالوار به همدان از سال ۱۳۸۶ آغازشده است، اضافه کرد: طرح آب‌رسانی از سد تالوار به همدان تاکنون ۵۳ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

بداغی بیان داشت: تاکنون ۲۱۵ میلیارد تومان برای این طرح هزینه شده و برای اتمام طرح به ۳۰۰ میلیارد تومان نیاز است.

وی میزان اعتبار تعیین‌شده سال جاری برای این پروژه را ۳۲ میلیارد تومان بیان کرد و افزود: مشکل اصلی این پروژه کمبود منابع مالی است.

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای همدان عنوان داشت: بهره‌برداری از این سد آب موردنیاز یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از جمعیت استان همدان را تأمین می‌کند.