به گزارش خبرگزاری برنا از همدان، آیت الله سید مصطفی موسوی اصفهانی در دیدار حجت الاسلام مجتبی ذوالنور، رئیس ستاد کنگره شهدای روحانی و منتخب مردم قم در دوره دهم مجلس شورای اسلامی که در مدیریت حوزه همدان برگزار شد، با اشاره به فضیلت ماه رجب، اظهار داشت: ماه رجب فرصتی مناسب و مغتنم برای رسیدگی به امور معنوی است و همه افراد باید از این ایام بهره گیرند.

مدیر حوزه علمیه استان همدان در ادامه افزود: حوزه علمیه همدان به نوعی فیضیه غرب کشور است و به لطف خداوند و حضور اساتید، تحول بزرگی در این حوزه اتفاق افتاده است.

وی، به برگزاری دروس خارج در حوزه استان اشاره کرد و ابراز داشت: دروس خارج آیت الله طه محمدی، حجت الاسلام والمسلمین قائینی و حجت الاسلام و المسلمین فاضلیان در استان همدان دایر است که بیش از یکصد طلبه، به غیر از معمرین در این دروس شرکت می کنند.

آیت الله موسوی اصفهانی ادامه داد: چندین سال است که حوزه همدان در وضعیت قابل قبولی به سر می برد، به گونه ای که تعداد طلاب از حیث کمی و کیفی رشد قابل توجهی داشته است.

منتخب مردم همدان در مجلس پنجم خبرگان رهبری خاطر نشان کرد: 210 نفر در سطح 2 و 3 مشغول به تحصیل هستند و حدود 100 نفر نیز در درس خارج شرکت می کنند.

وی افزود: هم اکنون مدارس علمیه سراسر استان به تربیت طلاب در سطح 1 و 2، حوزه همدان و ملایر در سطح 2و 3 می پردازند که ظرفیت این دو حوزه به لحاظ گنجایشی قابل قبول نیست.

مدیر حوزه علمیه همدان افزود: هر ساله بیش از 250 نفر از طلاب سطح یک فارغ التحصیل می شوند و از این تعداد فقط 80 نفر از آنان در مدارس استان جذب شده و مابقی برای ادامه تحصیل به قم هجرت می کنند.

آیت الله موسوی اصفهانی در پایان محدودیت فضای آموزشی در حوزه همدان را معضلی بزرگ خواند و گفت: مسئولان باید برای برطرف شدن مشکلات عمرانی حوزه استان اهتمام ویژه ای داشته باشند.