به گزارش خبرگزاری برنا از همدان، شامگاه امروز آموس برتولاچی استاد دانشگاه اسکوالا نرماله سوپر یوره ایتالیا و مدیر پروژه تصحیح و ترجمه انتقادی الهیات شفای بوعلی، نجفقلی حبیبی مصحح کتاب قانون بوعلی سینا و اعضای بنیاد بوعلی همدان با آیت‌الله محمدی رئیس بنیاد بوعلی و نماینده ولی فقیه در استان همدان دیدار کردند.

رئیس بنیاد بوعلی سینا با تأکید بر اینکه ابن سینا فردی بااخلاق بود، اظهار کرد: بوعلی سینا در رساله عهد می‎گوید، «عهد کردم شوخی نکنم چراکه شوخی پشتوانه ندارد».

آیت‎الله غیاث‎الدین طه‎محمدی خطاب به آموس برتولاچی بیان کرد: الهیات شیخ‎الرئیس بوعلی سینا را با الهیات انجیل در دسترس جهان مسیحیت مطابقت دهید تا دانشمندان به قسمت‎هایی که دستکاری شده است، پی ببرند.

وی با بیان اینکه در کتاب انجیل قسمت‎هایی که دست نخورده، با سایر ادیان یکی است اما غرب به قسمت‌هایی که دست خورده باید پی ببرد، افزود: جهان غرب اگر از قسمت‎هایی از انجیل که دستکاری شده، مطلع شود، راجع به این کتاب تجدید نظر می‎کند و می‎فهمد این انجیلی نیست که بر حضرت عیسی(ع) نازل شده است.

رئیس بنیاد بوعلی سینا با بیان اینکه عربی دوره ابن سینا با عربی اکنون خیلی متفاوت است و به سختی فهمیده می‎شود، ادامه داد: غربی‎ها بیشتر به طب بوعلی پرداخته‎اند و به الهیات کمتر توجه شده است.

مدیر روابط عمومی و امور بین‎الملل بنیاد بوعلی سینا نیز با اشاره به پروژه تصحیح و ترجمه الهیات شفای بوعلی در دانشگاه اسکوالا نرماله سوپر یوره، اظهار کرد: 15 نفر در این پروژه همکاری مستقیم دارند و در کشورهای اروپایی و آسیایی نیز برای پیشبرد اهداف طرح همکاری‎ می‌شود.

توکل دارایی با بیان اینکه آموس برتولاچی برای برنامه علمی به ایران سفر کرده است، افزود: برتولاچی دو روز در همدان خواهد بود و سپس به اصفهان خواهد رفت.

وی در پایان پیشنهاد داد تا بنیاد بوعلی به عنوان نهاد مرتبط با بوعلی و دانشگاه اسکوالا تفاهمنامه علمی داشته باشند تا همکاری‎های خود را در آینده بیشتر کنند.