به گزارش خبرگزاری برنا از همدان ؛ معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان گفت: گروهی از داوران شورای جهانی صنایع دستی در نیمه اردیبهشت ماه به منظور بازدید و قضاوت برای انتخاب لالجین به عنوان نامزد کسب عنوان شهر جهانی سفال به همدان سفر خواهند کرد.

وی افزود: گروه داوران شورای جهانی صنایع دستی متشکل از چهار نفر از کشورهای هند، عمان، استرالیا و کویت می باشند که در 14 و 15 اردیبهشت ماه به همدان می آیند.

وی تصریح کرد: شورای جهانی صنایع دستی از سال 2014 شهرهایی را که در دنیا در حوزه صنایع دستی ویژگی خاصی دارند، بررسی و ثبت می‌‎کند تا این ویژگیها در سطح دنیا معرفی شوند.

وی با اشاره به اینکه شهرهای مختلف دنیا باید استانداردهایی را برای ثبت داشته باشند، گفت: سال گذشته تبریز و اصفهان به عنوان دو شهر از ایران موفق به گرفتن عنوان شهر جهانی فرش و صنایع دستی شدند.

قاسمی با اعلام اینکه برای سال 2016 پرونده‌های بسیاری در داخل کشور تشکیل شده است، یادآور شد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران پرونده‌های تشکیل شده را مورد بررسی قرار داد و در نهایت پرونده لالجین را به عنوان شهر سفال و مشهد را به عنوان شهر سنگهای قیمتی برای معرفی به شورای جهانی صنایع دستی انتخاب کرده است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان تاکید کرد: 90 درصد امور مربوط به ثبت جهانی لالجین به عنوان شهر سفال انجام شده است و پرونده لالجین به عنوان شهر جهانی سفال ابتدا باید در شورای صنایع دستی آسیا - اقیانوسیه و در نهایت در شورای جهانی صنایع دستی تصویب شود که این فرآیند تا شهریورماه به طول می‌انجامد.

قاسمی با بیان اینکه ثبت جهانی شهر لالجین تاثیر بسزایی بر توسعه گردشگری خارجی، اقتصاد محلی، اشغال‌زایی و توسعه صادرات صنایع‌دستی دارد ادامه داد: همزمان با سفر هیات داوران کلیه فروشگاه ها این شهر اجناس خود را با 25 درصد تخفیف عرضه می کنند. 

وی افزود:  80 درصد از جمعیت شهر لالجین به پیشه سفالگری، سرامیک‌ کاری و شغل های وابسته همچون نقاشی سفالینه‌ها، بسته‌بندی، خرید و فروش محصولات سفالی اشتغال دارند.

قاسمی تصریح کرد: لالجین از مراکز عمده ساخت سفال و سرامیک ایران و جهان به شمار می‌رود و محصولات هنرمندان آن علاوه بر شهرهای دور و نزدیک ایران به بسیاری از کشورهای دیگر صادر می‌شود.