به گزارش خبرگزاری برنا از همدان، استاندار همدان در شورای هماهنگی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان افزود: بر اساس قانون ، بانکها باید این میزان از تسهیلات پرداختی خود را به بخش خصوصی پرداخت کنند اما در واقعیت رقم پرداختی حدود 6 درصد است.

وی با اشاره به شرایط بودجه سال گذشته در کشور تصریح کرد: در مقایسه سال 94 با سالهای چند دهه گذشته ، به صراحت می توان گفت که هیچ سالی در کشور به سختی سال 94 در تاریخ بودجه کشور تجربه نشده است.

استاندار همدان با بیان اینکه اگر به شیوه گذشته که نفت فروش می رفت و پلکانی کاهش می یافت امروز فروش نفت باید به صفر می رسید، افزود: اما امروز به بخاطر نتیجه برجام، فروش نفت به بالای 2 میلیون بشکه رسیده است که افق خوبی را نشان می دهد.

وی ادامه داد: مشکلات را پشت سر گذاشتیم و به طور یقین سال جاری سالی با بهبود شرایط خواهد بود .

وی با اشاره به اینکه 10 سال پیش می گفتند جنگ آینده جنگ آب است افزود: امروز در دنیا مشکلات کم آبی کشورها را با بحران مواجه کرده است.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه ایران که در منطقه خشک و نیمه خشک قرار گرفته صرفه جویی در مصرف آب باید در همه بخش ها اولویت قرار گیرد.

استاندار همدان در ادامه افزود: کارهای خوبی در بخش آبیاری تحت فشار در استان همدان انجام شده است که باید این روند با جدیت دنبال شود.

وی با اشاره به کلنگ زنی احداث 2 واحد گلخانه بزرگ در استان همدان افزود: مساحت این دو گلخانه بیش از 25 هکتار در عرصه بوده است که اینها ارزش دارد و نشان می دهد که استفاده مناسب از گلخانه در راستای افزایش راندمان تولید محصولات کم آب بر مورد توجه قرار گرفته است.

استاندار همدان همچنین با تاکید بر ترویج کشت های کم آب بر در استان افزود: کشت های کم آب بر نباید رها شود چرا که در 20 سال آینده بحران جدی جهان بحران غذا خواهد بود و اگر کشوری خودکفا نباشد وابستگی شدید پیدا می کند.

نیکبخت افزود: امروز ایران اسلامی در تولید گندم خود کفا شده که این امر موجب سربلندی است اما از همه مهمتر حفظ این خودکفایی است .

وی با تاکید بر افزایش صادرات محصولات کشاورزی به کشورهای همسایه ادامه داد: روسیه و کشورهای اغماری فرصتی است که باید کار بزرگی در بازرگانی مدرن، افزایش کیفیت و حفظ بازارهای هدف انجام داد.

استاندار همدن با تاکید بر حفظ باغات و منابع طبیعی تصریح کرد: آبخیزداری مورد توجه است و پاشنه آشیل بخش کشاورزی است که مراقبت از منابع طبیعی لازم است.

وی ادامه داد: نباید اجازه داد تغییر کاربری های غیر قانونی در باغات و منابع طبیعی صورت گیرد چرا که حفظ حیات وابسته با منابع طبیعی است.

نیکبخت با تاکید بر جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز افزود: نباید اجازه بالارفتن این بناها را داد که بعد مجبور به قلع و قمع شویم و مسئولان این بخش باید به طور شبانه روزی از منابع طبیعی مراقبت کنند.