به گزارش خبرگزاری برنا از نهاوند، رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری نهاوند اظهار داشت: یکی از جوان موفق و تحصیل‌کرده نهاوندی برای نخستین بار در ایران برای جلوگیری از تخریب مراتع و منابع طبیعی در کوهستان گرین نهاوند اقدام به کاشت و پرورش گیاه خوراکی و دارویی موسیر کرد.

وی گفت: شهرستان نهاوند با آب‌وهوای خوب و مراتع و جنگل‌های فراوان طبیعی و دست کاشت با مزیت‌های بومی و کشاورزی فراوان است که زمینه و ظرفیت مناسبی برای اجرای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در آن وجود دارد.

ده پهلوان افزود: جوانان تحصیل‌کرده زیادی در رشته‌های کشاورزی و منابع طبیعی در شهرستان هستند که برای نقش‌آفرینی در این عرصه آماده اشتغال هستند و در صورت ارائه تسهیلات و حمایت‌های مختلف می‌توانند علاوه بر رونق تولید در نهاوند اشتغال‌زایی بسیار خوبی را نیز برای نهاوند به وجود آورند.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری نهاوند اظهار داشت: در سال‌های اخیر توسط این اداره با همکاری جهاد کشاورزی و سپاه پاسداران و تسهیلاتی که از طرف بانک‌ها در اختیار جوانان قرار گرفت نهاوند بیشترین سطح زیر کشت گیاهان دارویی در استان همدان را به خود اختصاص داد و هرسال نزدیک به هزاران تن انواع گیاهان دارویی ازجمله گیاه موسیر تولید و به داخل و خارج از کشور صادر می‌شود.

وی عنوان کرد: گیاه دارویی و خوراکی موسیر با خواص فراوان غذایی و درمانی در ارتفاعات شهرستان نهاوند مشرف به مرزهای استان لرستان به‌وفور می‌روید که برای جلوگیری از تخریب گونه‌های مختلف آن علی بازویند جوان نهاوندی در ارتفاع 700 متری در روستای تاز ناب تاب اقدام به کاشت و پرورش موسیر به وسعت یک هکتار کرده است.

ده پهلوان گفت: این گیاه که از خانواده سیر و پیاز بوده و خواص درمانی قابل‌توجهی دارد برای مصارف خوراکی استفاده می‌شود که زمان برداشت آن اواخر فصل تابستان است و برای جلوگیری از تخریب مراتع و تحقق اقتصاد مقاومتی 100 میلیون ریال تسهیلات بانکی در اختیار این جوان قرار گرفت و در یک منطقه سخت و کوهستانی اقدام به کاشت یک هکتار محصول کرد.

وی بیان کرد: فاصله کاشت این مزرعه در دل ارتفاع 700 متری و 30 کیلومتری شهرستان نهاوند است که امسال برای نخستین بار در کشور در 4 قطعه زمین که در ارتفاعات حدود 400 و 500 متری هستند گیاه موسیر کاشته‌ شده که درمجموع بیش از یک هکتار را شامل می‌شود.

وی افزود: اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نهاوند به جوانانی که بخواهند در راستای حفظ منابع طبیعی و تحقق اقتصاد مقاومتی فعالیت کنند حدود 10 میلیون تومان تسهیلات بانکی با سود کم اعطا می‌کند