به گزارش خبرگزاری برنا از نهاوند ؛ رئیس اداره میراث فرهنگی با اعلام مطلب فوق افزود: در حفاری غیر مجازی که در منطقه ای غیر باستانی در شهر نهاوند صورت گرفت هفت حفار غیر مجاز دستگیر و تحویل مقامات قضایی شدند.

وی خاطرنشان کرد: این هفت نفر در منزلی مسکونی در جنب قبرستان قدیمی نهاوند معروف به قبر آقا اقدام به حفاری به عمق حدود 20 متر نموده بودند که با کمک اداره آگاهی شهرستان شناسایی و دستگیر شدند.

وی در ارتباط با اهداف این حفاری نیز گفت: با توجه به اینکه این منطقه غیر باستانی بوده و در آن شواهدی مبنی بر وجود آثار و اشیاء تاریخی مشاهده نگردیده لذا انگیزه آنان هنوز مشخص نشده است.

مدیر میراث فرهنگی نهاوند یادآور شد: این افراد که سه نفر آنها بومی و بقیه اهل تهران بودند از حدود 10 روز پیش با وسایل و ادواتی مانند دریل برقی ، موتور برق و دیگر وسایل مورد نیاز حفاری در این منزل اقدام به حفاری کردند.

جانجان، تصریح کرد: با توجه به اینکه در این قبرستان مقبره یکی از بزرگان شهر به نام مرحوم آل آقا قرار دارد این احتمال وجود دارد که آنها قصد داشته اند که حفاری خود را به سمت این قبر ادامه داده تا بتوانند به آن برسند.

وی گفت: با توجه به اینکه در حال حاضر بررسی ها برای انگیزه حفاری های صورت گرفته از سوی مقامات قضایی در دست اجرا می باشد.

شهرستان نهاوند یکی از شهرهای قدیمی و تاریخی ایران می باشد که سابقه مدنیت آن به قبل از اسلام می رسد و اتفاق های بزرگ تاریخی از جمله جنگ بزرگ اعراب و ایران در ان رخ داده است.