به گزارش خبرگزاری برنا از رزن، مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان همدان در جلسه بررسی مشکلات آب شهرستان رزن با بیان اینکه سال گذشته 40 میلیارد تومان از اعتبار سفر رئیس جمهور به استان برای بهره‎برداری از 19 مجتمع آبرسانی در نظر گرفته شده بود، اظهار کرد: سهم استان همدان 37 میلیارد تومان است.

وی افزود: از این میزان 27 میلیارد تومان به مجتمع‎های اولویت‌دار و 10 میلیارد تومان به تک‌روستاهایی که مشکل حاد داشتند اختصاص یافت.

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی همدان از واگذاری نخستین دستگاه الکترولیز نمک طعام به شهرستان رزن برای گندزدایی آب شرب خبر داد و گفت: رزن جزو نخستین شهرستان‎های کشور است که از این تکنولوژی بهره‎مند می‎شود.

وی افزود: استفاده از گاز کلر برای گندزدایی آب خطرات زیست‎محیطی بسیاری در پی دارد و هزینه‎بر است که با این تکنولوژی نیازی به خرید کلر و مشکلات ناشی از آن نیست.

هاشمی گفت: سهمیه شهرستان رزن طی امسال، تکمیل دو مجتمع آبرسانی نینج و مجتمع بزرگ خورونده است که این طرح‎های آبرسانی جزو پروژه‎های موفق استان به شمار می‎رود.

وی افزود: بیش از 30 درصد جمعیت شهرستان زیر پوشش مجتمع‎های آبرسانی قرار دارند که برای تکمیل هشت پروژه تامین آب روستایی از محل صندوق منابع ملی تامین اعتبار شده است.

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی همدان گفت: در سال اقتصاد مقاومتی یکی از اهداف ما تامین حداکثری خدمات فنی و مهندسی از خود استان است که در این رابطه از ظرفیت‎های کارخانه‎های تولید لوله استان استفاده خواهد شد.

وی با بیان اینکه در بحث تامین آب شرب مشکلی نداریم اما مشکل عمده ما عدم رعایت الگوی مصرف است، خاطرنشان کرد: فرسودگی شبکه‌های انتقال و توزیع آب و انشعابات غیر مجاز مهمترین عامل مصرف بالای آب در روستاهاست.