به گزارش خبرگزاری برنا از همدان، رییس انجمن بیماران کبدی استان همدان افزود: هم اکنون بیش از دو هزار نفر در این انجمن عضو هستند که این افراد شامل بیماران مبتلا به هپاتیت های مختلف ای بی سی ، بیماران مبتلا به سیروز کبدی و بیماران مبتلا به کبد چرب هستند.

وی ادامه داد: تعداد بیماران کبدی مبتلا به هپاتیت سی در استان همدان بیشتر از سایر بیماران بوده و تعداد این بیماران در شهرستان نهاوند نیز بیشتر است.

وی تصریح کرد: علت بیشتر این ابتلاها به هپاتیت سی در همدان اعتیاد تزریقی ، انجام خالکوبی و تاتو است.

وی اضافه کرد: هم اکنون کم سن ترین عضو این انجمن یک کودک دو ماهه و مسن ترین آنها نیز پیرمردی 70 ساله است.

وی با بیان اینکه هم اکنون زمینه برای پیوند کبد در این استان فراهم نیست عنوان کرد: این بیماران برای پیوند کبد به بیمارستان نمازی شیراز مراجعه می کنند.

افتخاری هزینه انجام آزمایش این افراد را در استان بسیار بالا برآورد کرد و افزود: این بیماران برای انجام آزمایش با هزینه کمتر مجبور به سفر به تهران هستند.

وی نگهداری و تامین داروی افراد مبتلا به هپاتیت سی را از دیگر مشکلات موجود دانست و ادامه داد: بیشتر مبتلایان به این بیماری مردان هستند که توانایی کار کردن نداشته و از طرفی باید خرج خانواده را نیز تامین کنند.

وی اضافه کرد: هم اکنون امکان پیوند کبد زنده به زنده وجود دارد و ماه گذشته نیز یک مادر همدانی با اهدای قسمتی از کبد خود به فرزندش توانست وی را به زندگی برگرداند.

وی بیان کرد: از زمان اجرای طرح تحول نظام سلامت هزینه های بیمارستانی و دارویی این افراد با کاهش بسیار خوبی مواجه بوده اما وضعیت مالی و اقتصادی اعضای این انجمن نیازمند رسیدگی و مشارکت است.